EU dobila Nobela za mir
Evropska unija je dobitnik Nobelove nagrade za mir za 2012. godinu, saopštio je Nobelov komitet.
Nagrada je dodeljena za zasluge u pomirenju na kontinentu.
Zvaničnici EU ponosni na nagraduPredsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo napisao je na tviteru da je to "velika čast za celu Evropsku uniju i za svih njenih 500 miliona građana".
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc napisao je na tviteru napisao je da je "duboko ganut" tom nagradom. "Pomirenje je suština postojanja EU. Može poslužiti kao inspiracija. Evropska unija je jedinstveni projekat koji je rat
Visoka predstavnica Evropske unije
Nemačka kancelarka Angela Merkel u dodeli Nobelove nagrade za mir
"U tome vidimo ohrabrenje velikom mirotvornom projektu koji je EU
Ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt uputio je "tople čestitke celoj Evropi" i, kako je napisao, "našem miru" na dodeli Nobelove nagrade za mir Evropskoj uniji. "Veoma zasluženo i veoma važno!", poručio je Bilt.
Evropska komesarka za pravosuđe Vivijan Reding ocenila da je to "priznanje ulozi EU kao jedinstvene sile za mir i stabilnost među 27 država i 500 miliona građana".
Evropska komesarka za humanitarna pitanja i krizne situacije Kristalina Georgijeva napisala je na tviteru da je "ponosna što je Evropljanka". |
Nagrada je dodeljena Uniji zbog dugoročne uloge u ujedinjenju kontinenta, kao i zbog zasluga u unapređenju mira, pomirenja i zaštiti demokratije i ljudskih prava u proteklih 60 godina.
Prema informacijama koje je pre dodele objavila norveška televizija NRK, odluka je doneta jednoglasno, a iznenadila je mnoge jer se 27-člana EU upravo bori sa najvećom krizom u svojoj istoriji
"Komitet je ovom nagradom poslao poruku evropskom narodu, apelujući da sačuvaju ono što su u proteklih šest decenija postigli", rekao je sekretar Komiteta odgovarajući na pitanja o odluci, koju su mnogi mediji nazvali kontroverznom i "jasno političkom".
Obrazlažući dodelu Komitet je naveo da je EU imala ključnu ulogu u pomirenju Francuske i Nemačke u decenijama posle Drugog svetskog rata, kao i u jačanju demokratije u Centralnoj i Istočnoj Evropi i širenju stabilnosti na bivše komunističke zemlje posle pada Berlinskog zida 1989. godine.
"EU je pomogla u tome da se Evropa iz kontinenta rata, pretvori u kontinent mira", kaže se u obrazloženju.
Komitet je naveo i da EU ima velike zasluge zbog toga što je inkorporirao Grčku, Španiju i Portugal nakon rušenja autoritarnih režima sedamdesetih godina prošlog veka.
"Sada je delovanje Unija na pomirenju usmereno na zemlje Balkana, a Hrvatska je trenutno na ivici ulaska u EU", navedeno je u obrazloženju Komiteta.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je rekao da je "ganut i počastvovan" nagradom.
Nagrada je vredna milion evra, biće uručena 10. decembra, a prošle godine su je podelile predsednica Liberije Elen Džonson Sirlif, njena sugrađanka Lejmah Gbove, kao i aktivistkinja iz Jemena Tavakul Karman.
Poslednji put je Nobelova nagrada za mir dodeljena jednoj organizaciji 1999. godine "Lekarima bez granica".
Pre proglašenja, za favorite su slovili aktivisti za ljudska prava Aleš Beljacki iz Belorusije, Ruskinja Ljudmila Aleksejeva i meksički biskup Hose Raul Vera Lopes.