Može li Evropa bez Velike Britanije?
Kako bi se na Evropsku uniju odrazio eventualni izlazak Velike Britanije iz njenog članstva, u Evropi se uveliko odmerava. Mišljenja su podeljena - od onih koji kažu da bi takav korak bio fatalan po Uniju, do onih koji ostrvljanima već žele srećan put.
Analize je podstakao britanski premijer Dejvid Kameron koji je odbacio pozive poslanika svoje Konzervativne partije za održavanje hitnog referenduma o tome treba li Britanija da izađe iz EU, ali je ostao otvoren za glasanje o novim odnosima Britanije sa Unijom jer status kvo smatra neprihvatljivim.
U članku nemačkog časopisa "Savet za spoljne odnose", kako prenosi Bi-Bi-Si, Hans Kundnani tvrdi da bi čvršća integracija, koja je "verovatno potrebna da reši krizu evra", mogla da natera Britaniju da napusti EU. On kaže da su nemački političari i mediji podeljeni oko toga koliko je važno da se ovo spreči i da izgleda da je kancelarka Angela Merkel "razapeta". Kundnani upozorava da bi britanski odlazak bio "fatalan" za Uniju i da će Merkelova morati da napravi veće ustupke Britaniji ako želi da izbegne takav ishod.
I drugi dele ovaj stav. Majkl Štuermer u "Veltu" kaže da je "u nemačkom interesu zadržati Britaniju u EU gotovo po svaku cenu". Nešto hladniji je Hubert Vecel u "Zidojče cajtungu": "Naravno da bi britanski odlazak bio katastrofa za EU, međutim, uz svo dužno poštovanje, Evropa ima veće probleme".
Bi-Bi-Si prenosi i stavove francuskih komentatora koji odlazak Britanije shvataju gotovo kao neminovnost. Novinar francuskog "Liberasiona" je kategoričan:
"Za nekoliko godina, Britanija će napustiti EU", dok uvodnik na francuskom, na sajtu "EU-Logos", kao da pozdravlja izglede za britanski izlaz iz EU: "Stav Velike Britanije dovodi u pitanje celu strpljivo izgrađenu građevinu suviše snažno i suviše jasno."
Čarls None u članku na francuskom jeziku na "Blogingportal.eu" zaključuje:
"Povlačenjem iz institucija EU, Velika Britanija ponudiće EU priliku da pokrene pravi proces federalizacije".