Sibir: Najveće nalazište dijamanata decenijama državna tajna
Ogromno nalazište industrijskih dijamanata, najtvrđih na svetu, pronađeno u krateru meteorita u Sibiru, moglo bi da pokrene novu revoluciju u industriji. Dijamanti ne mogu da se koriste za izradu nakita, već samo u tehnološke svrhe.
Sibirski ogranak Ruske akademije nauka saopštio je da bi ogromno nalazište industrijskih dijamanata, pronađeno u krateru meteorita u Sibiru, moglo da pokrene novu revoluciju u industriji, prenose Ria Novosti.
U saopštenju se navodi da u krateru Popigaj u istočnom Sibiru ima "mnogo hiljada milijardi karata" dijamanata, koji ne mogu da se koriste za izradu nakita, već samo u tehnološke svrhe. Ovo otkriće prevazilazi sve do sada poznate svetske zalihe konvencionalnih dijamanata.
Prema rečima direktora Instituta za geologiju i minerale u Novosibirsku Nikolaja Pokilenka, sibirski dijamanti imaju drugačije molekularne forme ugljenika, zbog čega su dvostruko tvrđi od konvencijalnih dijamanta i imaju izvanredan industrijski potencijal.
Pokilenko je uveren da bi to moglo da dovede do prave revolucije u više industrijskih grana, ali da neće poremetiti klasično tržište dijamanata, jer ovi dijamanti ne mogu da se koriste za izradu nakita.
Dijamante su u meteorskom krateru pronašli sovjetski naučnici još sedamdesetih godina prošlog veka, ali nikada nisu eksploatisani, jer se tada smatralo da su sintetički dijamanti bolji za industrijsku upotrebu. Do raspada Sovjetskog Saveza nalazište se vodilo kao državna tajna, iako su zalihe dijamanata procenjene na 3.000 godina.
Pokilenko tvrdi da je do sada nezabeležena tvrdoća dijamanata posledica izuzetno visoke temperature, koja je nastala prilikom eksplozije do koje je došlo u trenutku, kada je meteorit udario u zemlju pre 35 miliona godina i napravio krater širok 100 kilometara.