Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 11.09.2012.
14:02
Lj. Ivanović - Vesti A

Haker oborio 50 miliona sajtova

Misteriozni haker uspeo je u večernjim satima 10. septembra da sajber napadom bez presedana sruši servere američke kompanije Goudedi i time potpuno onemogući pristup prema čak 52 miliona internet sajtova, među njima i našeg portala Vesti-online! Pod pseudonimom "Anonimus Vlasnik", ovaj haker je na svom Tviter nalogu priznao napad rekavši da će uslediti novi.

 

Reč je o veoma opasnom udaru jer je Goudedi jedan od najvećih svetskih "domaćina-čuvara" imena sajtova i njihovih adresa na svetu. Istina, nije prvi put da se ovakav napad dogodio na Goudedi. Prethodni put je to bilo 2007, a zatim i 2009. godine, ali se ti napadi ni izbliza ne mogu meriti s ovim.


To što je ovaj haker (premda se ne može sa sigurnošću govoriti da je reč o jednom čoveku) srušio na pola sata desetine miliona sajtova, nije najgora stvar, a zbog čega objasnio je on sam na Tviteru.


- Ja nisam protiv Goudedija i mislim da oni to razumeju. Rušim Goudedi zato što želimo da testiramo njihov sistem sajber odbrane od napada i to iz razloga koje sad ne možemo da otkrivamo - napisao je "Anonimus Vlasnik".

Ograda "Anonimusa"


Međunarodni pokret "Anonimusi", koji već godinama sporadično obaraju sajtove vlada i drugih državnih institucija, ogradili su se od ovog udara, rekavši da čovek pod pseudonimom "Anonimus Vlasnik" nije deo ove grupe.

Naime, kompanija Goudedi ima jedan od najsofisticiranijih sistema odbrane od ovakvih napada i po svemu sudeći ovaj haker je samo vežbao za nešto mnogo važnije, neki daleko opasniji napad za koji je pitanje samo kada će uslediti i šta će pogoditi, ali ne i da li će se dogoditi.


A koliko je svet ranjiv upravo zahvaljujući informacionim tehnologijama dovoljno svedoče upozorenja američke Obaveštajne zajednice, zatim nedavno formiranog novog roda vojske u Sajberkomandi. Tu su i primeri glolabnih sajber napada, poput navodnih tvrdnji da je armija Kine upala u servere Gugla, čak i američkih predsedničkih kandidata, te tako došla u posed miliona poverljivih podataka.

Konačno i skandal s Vikiliksom izborio je zato što je jako puno dokumenata bilo uskladišteno u elektronskoj formi, te jednom običnom vojniku Bredliju Meningu nije bilo teško da ih nareže da nekoliko diskova.

Slede novi udari


Uprava Goudedija je svesna da ovaj napad nije posledni, te tako predsednik borda direktora Goudedija Skot Vagner na svom Tviter nalogu upozorio klijente da su pod napadom, kao i da njegovi stručnjaci čine sve što mogu da ponovo uspostave normalan rad.
"Situacija je veoma ozbiljna i razumemo posledice koje naši klijenti trpe" napisao je Vagner.

Mi smo suočeni sa asimetričnim pretnjama, s nekonvencionalnim ratom. Tvrdim da je sajber prostor nešto gde smo najranjiviji. Razmislite samo čime sve upravljaju računari. Tu je kompletan bankarski sistem, globalni, kao i računi svakog od nas. Računari danas upravljaju aviosaobraćajem, nuklearnim elektranama, sistemima prenosa struje, čak i sistemom semafora u svakom gradu. Neverovatno je koliko smo tu ranjivi i uz verski motivisan terorizam i širenje nuklearnog oružja, ovo smatram najvećom globalnom opasnosšću - izjavio je admiral Majkl Mekonel, bivši direktor Državne bezbednsoti Sjedinjenih država.

Računari danas upravljaju aviosaobraćajem, nuklearnim elektranama, sistemima prenosa struje, čak i semaforima: Admiral Majkl Mekonel

Kad je reč o ovom napadu, isprva se spekulisalo da je možda osveta hakera jer je uprava Gopudedija prošle godine podržala kontroverzni zakon protiv piraterije (SOPA) koji ipak američki Kongres nije usvojio, ali je sam napadač demantovao ovu tezu.


Sada stručnjaci moraju da se zapitaju - ako je ovako lako srušen domaćin za više od 50 miliona internet adresa, ko bi mogao biti sledeći i kakve će to posledice imati na svet.

Treba reći da su SAD prva država koja je oformila specijalizovane vojne jedinice za sajber ratove. 

Rumuni napali istraživačku stanicu na Antartiku, srećom bez žrtava

 

Rumunski hakeri su jednom prilikom uspeli da upadnu u sistem istraživačke stanice na Antartktiku gde je radilo 58 naučnika. Na svu sreću, njihova aktivnost je zaustavljena pre nego što se desila neka nesreća. Do kraja 2004. godine, nije zabeležen ni jedan napad hakera koji je odneo život i jedne osobe. Većina napada je izazivala materijalnu ili finansijsku štetu, kao u slučaju kada su virusi napali i ugasili nevitalne sisteme jedne nuklearne elektrane, ali nikakvih dalekosežnijih posledica nije bilo.

Za sada se hakeri u ulozi terorista pojavljuju samo na filmu, što možda predstavlja vizualizaciju straha sa kojim se suočava današnje društvo. Strah od terorizma u bilo kom obliku postoji i ima svoje realne osnove. Ljudi kažu da su u strahu velike oči, ali je ipak neosnovano da se cela hakerska zajednica zbog nedovoljne informisanosti i straha od nepoznatog obeleži kao subjekat takvog ponašanja.

Upravo to se desilo legendi svetskog haka, Kevinu Mitniku, za koga su kružile priče da bi mogao da aktivira vojne projektile i izazove Treći svetski rat, pa mu je tokom boravka u zatvoru bila uskraćena mogućnost da koristi čak i telefon, jer se smatralo da u njegovim rukama može da posluži za izazivanje neke globalne katastrofe.

 

Kineski napad na svemogući Google organizovao član Politbiroa

 

Google hakovanje koje je primoralo najvećeg svetskog pretraživača da se povuče sa kineskog tla, organizovao je 2010. godine član komunističkog Politbiroa, saznaje se u poverljivim informacijama koje su poslale američke diplomate Stejt departmentu, a koje je kasnije objavio "Vikiliks".

 

Vodeći političar je postao neprijateljski raspoložen prema Google kompaniji nakon što je pretraživao svoje ime i našao članke koji kritikuju njega lično, vidi se iz  depeše iz američke ambasade u Pekingu.

Iako su Google i SAD sumnjale da vodeći kineski političari stoje iza hakovanja, ni firma, ni američka vlada nisu tada tako izjavili. Diplomate su čak i razgovarale o tome da li je najmoćniji čovek Kine, predsednik Hu Đintao, ili njegov premijer Ven Điabao, bili "svesni ovih akcija."

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
  • 2024 © - vesti online