Utorak 31. 3. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 29.01.2010.
11:04
RTS A

Rumunske prostitutke najbrojnije u EU

Najveći broj žena koje se bave prostitucijom u zemljama Evropske unije potiče iz Rumunije, pokazuje najnovije istaživanje. Od pristupanja Bugarske i Rumunije Uniji 2007. godine prostitutke iz tih zemalja manje su ograničene propisima.

Istraživanje sprovedeno u zemljama Evropske unije pokazalo je da najveći broj žena koje se bave prostitucijom u EU potiče iz Rumunije. Ta balkanska zemlja je time od Rusije preuzla prvo mesto po broju migranata koji se bave prostitucijom.
 

U 2006. godini tri glavne zemlje porekla seksualnih radnica bile su Rusija, Ukrajina i Rumunija. Međutim, 2008. redosled je bio Rumunija, Rusija i Bugarska.

Rumunija u Bugarska su 2007. postale članice EU, što je uticalo da do te promene dođe, navodi Bi-Bi-Si.

Istraživanje je sprovela organizacija Tampep (tampep.eu) sa sedištem u Amsterdamu, koja se se bavi prevencijom polno prenosivih bolesti i promocijom zdravstvene kulture među seksualnm radnicama. Tampep prikuplja podatke od zdravstvenih organizacija koje nagledaju zdravvstveno stanje i navike i pomažu prostitutke.

Prema istraživanju, 70 odsto prostitutki koje rade u 27 zemalja članica EU, dolaze iz centralne i istočne Evrope, uključujući tu balkanske i baltičke zemlje.

Sledeća populacija prostitutki, po poreklu, dolazi iz Afrike (12 odsto) i iz Latinske Amerike i Karipskog regiona (11 odsto).

Kako navodi Tempep, najveći broj prostitutki (70 odsto od ukupnog broja) u starim članicama EU su migranti, dok je procentualni odnos u novim članicama daleko manji.

Taj procenat u Italiji, Španiji, Austriji i Luksemburgu iznosi 80 do 90 odsto ukupne populacije seksualnih radnica. Najmanje migranata ima u Portugalu (56 odsto) i Velikoj Britaniji (41 odsto).

"Od pristupanja Bugarske i Rumunije Evropskoj uniji, mnoge seksualne radnice iz ovih zemalja su manje ograničene propisima, usled nove pravne regulative", navodi se u izveštaju.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2026 © - vesti online