Amerika dominira na tržištu naoružanja
IRAN je na udaru više krugova američkih sankcija, ali upravo napetosti sa Teheranom su izvor velikih zarada Amerike. Iranske pretnje snažan su vetar u leđa prodaji oružja SAD, najviše saveznicima u Persijskom zalivu.
Prema studiji vašingtonskog Kongresnog istraživačkog centra, koja daje do sada najdetaljniji uvid javnosti u trgovinu američkim oružjem, SAD su u 2011. godini dostigle rekordnu prodaju naoružanja od 66,3 milijarde dolara. Ta cifra, podseća američki dnevnik "Njujork tajms", pokriva tri četvrtine ukupnog svetskog tržišta naoružanja vrednog 85,3 milijarde dolara. Drugoplasirana Rusija od prodaje oružja inkasira mnogo manje, 4,8 milijardi dolara.
Svetska ekonomska kriza pogodila je i tržište naoružanja, pa je do prošle godine, tradicionalno unosna trgovina oružjem pokazivala takođe znake zamora. Ali, previranja na Bliskom istoku nadjačala su finansijske brige i zemlje iz Zaliva, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Oman, inače bogate petro-dolarima, krenule su sa ozbiljnim narudžbinama i američka prodaja je 2011. godine čak triput veća od prethodne.
Ove zemlje se ne graniče sa Iranom, koji za SAD, zbog kontroverznog nuklearnog programa, predstavlja glavnu pretnju u ovom delu sveta, i porudžbine su unosne za američku industriju naoružanja. Radi se o ratnim avionima i sistemima za raketnu odbranu.
Saudijska Arabija je, kako se navodi, naručila 84 nova F-15 borbena aviona, municiju, raketnu i logističku podršku, kao i osavremenjivanje postojećih 70 F-15 aviona. Saudijska Arabija je prošle godine naručila i veći broj borbenih helikoptera, zaokružujući ukupnu porudžbinu na 33,4 milijarde dolara.
Ujedinjeni Arapski Emirati su naručili najmoderniji antiraketni štit koji uključuje radare i vredan je 3,5 milijardi dolara. UEA su se snabdeli i sa 16 borbenih helikoptera vrednih 939 miliona dolara. Oman je kupio 18 borbenih aviona F-16 za milijardu i po dolara.
Politički cilj SAD je, komentariše "Njujork tajms", da sa arapskim saveznicima u Persijskom zalivu razvije regionalni raketni sistem kako bi se zaštitili gradovi, naftovodi i vojne baze od iranskog napada. Raketni štit, međutim, gradi se od zemlje do zemlje, tako što o kupovini skupocenog naoružanja SAD pregovaraju sa svakom od zemalja ponaosob.
Veliki kupci američkog oružja su Indija, koja je izdvojila 4,1 milijardu dolara za 10 C-17 transporter i Tajvan, sa porudžbinom "patriot" antiraketne baterije vredne dve milijarde, što je izazvalo gnev Pekinga.