SAD: Veliko interesovanje za Teslin muzej
U okviru inicijative "Izgradimo već jednom Teslin muzej", pokrenute preko interneta, za samo 48 sati prikupljeno je više od 500.000 dolara koji će biti upotrebljeni za izgradnju muzeja u Njujorku najvećem srpskom naučniku Nikoli Tesli.
Inicijativu je pokrenuo jedan od najvećih sajtova koji objavljuje stripove na internetu The Oatmeal u ime Naučnog centra Tesla. Ideja je pokrenuta preko najveće internet platforme za prikupljanje novca kroz kampanje Indiegogo.com.
Pročitajte još: SAD: Napravimo Teslin muzej! |
Oragnizatori se nadaju da će do kraja kampanje, u narednih šest sedmica, uspeti da prikupe 850.000 dolara, koliko je potrebno za realizaciju ideje, piše britanski list Guardian.
Taj novac omogućiće obnavljanje Tesline laboratorije Vordenklajf na Long Ajlendu u Njujorku, gde je naučnik svojevremeno planirao da napravi kulu iz koje bi bežičnim putem bila besplatno distribuirana struja celom svetu.
Za otkup zemljišta, na kojem će biti Teslin muzej, ukupno je potrebno 1,6 miliona dolara, a država Njujork doniraće polovinu novca. U kampanju za prikupljanje novca preko Indiegogo sajta do sada se uključilo više od 11.500 donatora.
Metju Inmen iz Outmila kaže da su u kompaniji odlučili da se uključe u kampanju Naučnog centra Tesla kako bi Vordenklajf "došao u prave ruke i konačno bio renoviran kako bi na odgovoarajući način predstavljao jednog od najvećeg pronalazača našeg doba".
Tesla je rođen u selu Smiljanu 1856. godine, tadašnjem Austrijskom carstvu. Studirao je u Gracu, radio u Parizu i Mađarskoj, pre nego što se preselio u SAD. U Americi je radio u timu Tomasa Edisona, od kojeg se kasnije osamostalio.
Nakon razlaza sa Edisonom, pokrenuo je sopstvenu kompaniju i kupio zemljište u Vordenklajfu, gde je planirao da izgradi kulu odakle je želeo da celom svetu bežično distribuira električnu energiju. Tu svoju ideju nije uspeo da ostvari jer je zapao u finansijske teškoće i dugove.
Kula u Vordenklajfu je 1917. uništena, a zemljište je ostalo zapušteno do 1939. godine kada ga je kupila kompanija Peerless Photo Company.
Vremenom je zemljište preplavila otpadna voda i postalo je smetlište. Čišćenje terena, koje je završeno u martu ove godine, koštalo je sadašnje vlasnike, belgijsku kompaniju Agfa, desetine miliona dolara. Sad je to zemljište na prodaju po ceni od 1,6 miliona dolara.
U agenciji za nekretnine koja zastupa Agfu kažu da ta kompanija samo želi što pre da proda zemljište jer im predstavlja nepotreban teret zbog skupih troškova održavanja. Od Agfe je prvo traženo da pokloni zemljište, ali kompanije je tokom 70-ih godina prošlog veka platila veliku svotu za čišćenje pa želi da ipak izvuče nešto novca.
Od kako se zemljište našlo u ponudi agencije za nekretnine, velikih broj entuzijasta i poštovalaca Teslinog dela zainteresovao se za oglas.
Ali, medju zainteresovanima je i lokalni preduzimač radova koji bi tu želeo da izgradi stanbene objekte, a u opticaju je i izgradnja prodajnog kompleksa.
Upravo zbog toga pokrenuta je inicijativa preko interneta kako se ne bi dozvolilo da zemljište na kojem je nekada bila Teslina kula ode u pogrešne ruke.
Potreban novac (850.000 dolara) mora biti prikupljen u narednih šest sedmica, a organizatori kažu da uopšte ne sumnjaju da će uspeti mnogo pre tog roka jer je odziv ljudi fantastičan.
Teslini najveći pronalasci su polifazni sistem, obrtno magnetno polje i transformator naizmenične struje. Bio je jedan od najzaslužnijih za izgradnju hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima i dao veliki doprinos u mogulaciji radio-signala. Po njemu je nazvana medjunarodna jedinica mere za gustinu magnetnog fluksa.