Panika u SAD zbog virusa: 30 mrtvih, 700 zaraženih
Teksaški grad Dalas proglasio je vanredno stanje zbog naglog širenja virusa "zapadnog Nila", bolesti koju ljudima prenose komarci, a može da izazove upalu mozga i smrt.
Od početka leta u toj američkoj saveznoj državi umrlo je 16 zaraženih osoba, a u SAD-u oko 30. Reč je o velikom porastu broja umrlih, ali i zaraženih prvi put nakon 2004. godine, kada je situacija takođe bila alarmantna.
Zaraza je u SAD-u ove godine utvrđena kod oko 700 osoba. Vlasti su, ne samo u Teksasu, upozorile građane da se zaštite, da ne izlaze iz domova u zoru i sumrak, a pojačale su i zaprašivanje pogođenih područja. Stručnjaci kažu kako očekuju da će broj zaraženih još rasti. Najgore je stanje u Teksasu, Misisipiju i Oklahomi.
Pročitajte još: Najstrašnije bolesti čovečanstva |
U slučaju zaraze nema leka niti postoji vakcina protiv ove bolesti. Teško obolelima se u bolnicama nudi samo olakšavanje nekih simptoma.
Teži slučajevi bolesti uključuju glavobolju, visoku temperaturu, ukočen vrat, dezorijentiranost, grčeve, drhtanje, slabost mišića, nedostatak koordinacije i bolove.
Virus zapadnog Nila prvi je put zabeležen u Ugandi 1937. U SAD je stigao 1999. godine kada je identifikovan kod pacijentkinje u Njujorku. Pre toga su nadležne njujorške službe u gradu primetile povećan broj uginulih vrana i ispitivanjem utvrdile da su ptice uginule od upale mozga.
Nakon Njujorka, virus se proširio na ostatak zemlje. Naučnici veruju da se virus širi kada komarci ubodu zaraženu pticu pa virus prenesu na čoveka. U lakšim slučajevima šanse za uspešan oporavak su velike, ali kod težih oblika razvija se encefalitis ili meningits, i oko deset odsto bolesnika umre.
Dosad su se izvan Afrike epidemije događale u Grčkoj, Izraelu, Rumuniji, Rusiji i SAD-u.