Blerovoj kandidaturi odzvonilo
Nagađanja o izboru prvog predsednika Evropske unije: Najubedljivijim kandidatom trenutno se smatra holandski premijer Jan Peter Blakenende (53) kojeg britanska štampa zlobno opisuje kao "evropigmeja."
Ko će biti prvi predsednik Evropske unije, a ko njen prvi ministar spoljnih poslova? Ovo pitanje glavna je tema kuloarskih razmena mišljenja u evropskim institucijama od kada je postalo izvesno da će Lisabonski ugovor, odnosno novi evropski ustav - zaista stupiti na snagu.
Najubedljivijim kandidatom trenutno se smatra holandski premijer Jan Peter Blakenende (53). Malo je poznat van svoje zemlje. Simpatizeri kažu da je to prednost i nazivaju ga "novo lice" EU, dok ga britanski "Ekonomist" zlobno opisuje kao jednog od "evropigmeja". Ovaj demohrišćanin bi dobio podršku "malih zemalja". Ako on bude izabran, onda je vrlo verovatno da će ministar spoljnih poslova EU biti iz redova socijaldemokrata koji se smatraju levim centrom.
Ozbiljan protivkandidat mu je premijer Luksemburga Žan Klod Junker, koji uprkos minijaturnom formatu svoje zemlje, ima izuzetan lični ugled. Pariz i Berlin ga međutim ne podržavaju zbog sukoba oko pitanja bankarske tajne i zato ga mnogi analitičari smatraju "autsajderom".
Finac Pavo Tapio Liponen nije bez šansi iako se o njemu govori kao o "rezervnom kandidatu". U svojoj zemlji bio je premijer, a bio je i predsednik Evropske komisije i predsednik Evropskog parlamenta.
Kandidat sa sve manje izgleda je Toni Bler (56), bivši britanski premijer koji se odavno spominjao kao budući predsednik EU. Njegova harizma je danas izbledela : bio je isuviše blizak Bušu u vreme drugog rata u Iraku. Ispostavilo se da je lagao o postojanju oružja za masovno uništenje u ovoj zemlji. Takođe je lagao da ne zna ništa o tajnim zatvorima i letovima CIA.
(Opširnije čitajte u štampanom izdanju "Vesti" za 27.10.)