Drumske bande haraju Mađarskom
Pirati 21. veka u današnje vreme su sinonim za drumske pljačkaše koji najčešće tokom letnjih meseci "ordiniraju" pa autoputevima koji iz Evrope vode kroz Mađarsku, Srbiju, Bugarsku i Grčku.
Milioni vozila za tri letnja meseca prođu kroz ove države, a većina vozača ili u strahu ili neznanju, lokalnim policijama i ne prijavljuje slučajeve u kojima su opljačkani i prevareni.
Prema zabeleženim slučajevima, najviše krađa i prevara ima na putu Beč-Budimpešta, gde je za godinu dana preko 200 osoba prijavilo pljačku, razbojništvo ili napad. Od policajaca na srpskim graničnim prelazima saznajemo da im srpski državljani ne prijavljuju često da ih je u Mađarskoj neko prevario ili opljačkao i da su u pitanju pojedinačni slučajevi.
Sa druge strane, jedna od žrtava pljački na autoputu kroz Mađarsku je Jasmina Dragutinović, koja često putuje u Beč, a preživela je već dva napada, kada je stala
Austrijanac vara po Srbiji
Policija već duže vreme traga za državljaninom Srbije koji živi i radi u Austriji, a bavi se drumskim prevarama.
|
da pomogne osobama u "pokvarenim automobilima".
- Da im gore kola, ja ne bih stala. Naročito su na udaru ljudi koji imaju decu - rekla je Dragutinovićeva za RTS.
Da je otvaranje granica i bezvizni režim osim dobrih, donelo i dosta loših stvari, vidi se i po tome što u Mađarskoj i Srbiji sve više bandi iz Rumunije i Bugarske besomučno pljačkaju vozače.
- U poslednje vreme imali smo nekoliko akcija u kojima smo uhapsili pljačkaše po putevima. Neverovatno, ali u gotovo svim slučajevima u pitanju su kriminalci iz Rumunije i Bugarske. I kada žrtve prevara prijave slučaj krađe, obično navode da su se prevaranti vozili automobilima iz jedne od ove dve države - upozoravaju iz saobraćajne policije.
Specijalitet rumunskih kriminalaca su prave i organizovane drumske pljačke, na šta upozoravaju i evropske policije.
- Čekaju na pumpama. Čim vide da putnicima iz automobila vozilo nije na oku, oni probuše gumu, tako da se ne ispumpa brzo. Onda počnu da ih prate, a nekad čak trube i ablenduju, signalizirajući da je guma ispuštena. Kada stanu, oni se takođe zaustavljaju kao da pomognu, a onda bukvalno opljačkaju putnike i pobegnu. Na ovaj način razbojništava već dugo nas upozoravaju kolege iz Italije i Austrije - kažu u srpskoj policiji.
Dragiša Simić, načelnik Uprave saobraćajne policije Srbije ističe da se oni za sada uspešno bore sa ovim problemom, ali da svakako ne mogu u potpunosti da ga iskorene.
- Imali smo upravo te rumunske bande u poslednje vreme, koje su varale ljude po putevima, ali smo uspeli da ih pohapsimo. Moj savet vam je da ukoliko vam stane automobil iz bilo kog razloga, odmah pozovete ili policiju ili Auto-moto savez Srbije, koji su jedini ovlašćeni za pomoć na autoputu, da vam se ne bi dogodilo da vas iz divljih šlep službi ne prevare i uzmu novac za neke nepostojeće usluge - objašnjava Simić.
Lažni nakit i kvarovi
Prevare putnika na autoputevima kroz Srbiju su raznovrsne, saznajemo u razgovoru sa nekoliko saobraćajnih policajaca, koji godinama nailaze na ovakve slučajeve. Jedna od čestih prevara su prodaja zlatnog i srebrnog nakita.
Prevaranti zastaju na parkiralištima gde putnicima nude zlato i srebro po povoljnim cenama. Naivniji, uvereni da će jeftino nabaviti nakit, kupe prstenje i lančiće, ali kasnije shvate da su nasamareni i da je u pitanju lažni nakit.
Takođe, na putevima su vrlo zastupljene klasične krađe iz vozila. Lopovi kradu retrovizore, prtljag sa krova, gume, sve što mogu. Obično to rade na parkiralištima, jer tamo nema kamera. Često na srpskim autoputevima izazivaju namerna oštećenja na vozilima, seku kablove za ulje na parkinzima, pa kada nakon nekoliko stotina metara automobil stane, oni prilaze i nude pomoć, koja je višestruko skuplja nego kod registrovanih šlep-službi.
Ipak najčešći način na koji ovi kriminalci rade su takozvani lažni kvarovi.
- Stanu automobilom u zaustavnoj traci i drugim vozačima signaliziraju da su u kvaru. Kada neko stane, članovi grupe ga zagovaraju, a onda otimaju torbe, novčanike, mobilne telefone. Onda sedaju u automobil i beže. Obično to rade u ranijim jutarnjim satima, kada je slabiji saobraćaj - upozoravaju u saobraćajnoj policiji.