Usvojena rezolucija UN: Asad je izgubio sav legitimet
Šef Sirijskog nacionalnog saveta, Abdel Baset Sajda ocenio je da usvajanje rezolucije Generalne skupštine UN o Siriji potvrđuje da je sirijski predsednik, Bašar al Asad "izgubio sav legitimitet".
"Rezolucija koju je donela Generalna skupština potvrđuje da je režim Bašara Asada izgubio kredibilitet i da međunarodna zajednica više ne veruje u legitimitet režima", rekao je on na konferenciji za novinare u Erbilu, glavnom gradu Iračkog Kurdistana, gde treba da se sastane sa predsednikom tog regiona, Masudom Barzanijem.
On je kazao da se pobunjenici neće povući iz Alepa, jednog od važnih uporišta pobunjenika, gde su se danima vodile borbe između njih i regularne vojske, i koji jedinice Bašara al Asada nastavljaju da bombarduju.
"Slobodna sirijska vojska se nije, niti će se povući iz Alepa. Mi smo sa njom u kontaktu kako bismo je snabdeli, kao i gradove koji ustaju protiv režima", rekao je on.
Francuski ministar spoljnih poslova Loran Fabijus pozdravio je usvajanje Rezolucije u UN i naveo da ona potvrđuje "volju međunarodne zajednice" za pronalaženje puta ka izlasku iz krize u Siriji.
Ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin kritikovao je donošenje Rezolucije, ističući da se njome pruža podrška sirijskoj opoziciji.
"Iza fasade humanitarne retorike krije se flagrantna podrška sirijskoj opozicionoj vojsci", rekao je on, i dodao da se Rezolucijom smanjuju šanse za političko rešenje sukoba u Siriji, i da se pogoršava sukob u toj zemlji. Kina je takođe kritikovala donošenje Rezolucije, ocenjujući da se njome konflikt u toj zemlji neće rešiiti.
Rezolucijom Generalne skupštine UN, koja je usvojena, osuđuje se bombardovanje pobunjeničkih gradova u Siriji, i kritikuje Savet bezbednosti UN zbog izostanka akcija u cilju okončanja sirijskog sukoba. Od ukupno 193 zemalja članica, za Rezoluciju je glasalo 133, među kojima su SAD i Francuska, 12, među kojima Rusija, Kina i Iran, je bilo protiv, a 31 uzdržano.
Rezolucija je donesena dan pošto je specijalni izaslanik UN i Arapske lige za Siriju, Kofi Anan podneo ostavku na to mesto i osudio podeljenost među svetskim silama u Savetu bezbednosti po pitanju Sirije. Rezolucija Generalne skupštine UN ima pre svega simbolično značenje, pošto za razliku od Saveta bezbednosti, Skupština može samo da da preporuke.
Rusija je zajedno sa Kinom u Savetu bezbednosti do sada tri puta uložila veto na usvajanje rezolucije o Siriji kojima se osuđuje režim u toj zemlji. Prema najnovijim podacima Opservatorije za zaštitu ljudskih prava, od marta prošle godine, kada su počeli sukobi u Siriji, u toj zemlji život je izgubilo više od 20.000 ljudi, među kojima 14.000 civila.