Četvrtak 19. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
2
Nedelja 29.07.2012.
09:22
rts rs A

Obrezivanje? Ne, hvala!

Skoro polovina ispitanika u Nemačkoj i Austriji smatra da bi evropske države trebalo da zabrane praksu ritualnog, religiozno motivisanog obrezivanja muške dece, pokazuju istraživanja. Političke institucije i zakonodavna tela u obe zemlje su, međutim, suprotnog mišljenja.

 Ukinite obrezivanje
 

Imaju li evropske države pravo da zabrane praksu ritualnog, religiozno motivisanog obrezivanja muške dece, pre svega beba? Sudeći po najnovijim ispitivanjima javnog mnenja u Nemačkoj i Austriji, odgovor je u skoro 50 odsto slučajeva pozitivan.

Političke institucije i zakonodavna tela u obe zemlje su međutim suprotnog mišljenja, bojeći se nepotrebnog zaoštravanja odnosa sa muslimanskom i jevrejskom zajednicom, ne samo u svojoj zemlji.

Kako se tema ritualnog obrezivanja, inače vest stara nekoliko hiljada godina, odjednom našla na prvim stranicama nemačkih i austrijskih medija, dodatno podižući letnje temprerature?

Krajem prošlog meseca Državno tužilaštvo u Kelnu pozabavilo se slučajem četvorogodišnjeg muslimanskog dečaka koji je skoro iskrvario do smrti zbog komplikacija koje su nastale posle religiozno motivisanog obrezivanja.

Sud je, zbog nedostatka pravne osnove, oslobodio doktora koji je izveo operaciju, ali je istovremeno ritualno obrezivanje dečaka nazvao "protivpravnim nanošenjem telesnih povreda", barbarskom praksom na koju roditelji nemaju pravo i pozvao zakonodavce da razmisle o potpunoj zabrani postupka.

Nemački parlament je pre nekoliko dana usvojio rezoluciju kojom umiruju religiozne zajednice, te potvrđuje da nema nameru da se meša u religiozne slobode, te da kriminalizacija obrezivanja ne dolazi u obzir.

Javna scena se međutim ne smiruje, što dokazuje ne samo da je kelnska presuda dodirnula nerv javnog mnenja u Nemačkoj, već se bez direktnog povoda kao eho preselila u Austriju.

Austrijski medicinari su, naravno, prvi koji postavljaju pitanja da li je obrezivanje beba i male dece u slučajevima kada za to ne postoje medicinske indikacije pokriveno zakonom. Za njima su sledili mediji, verske zajednice i lokalni političari.

Guverner Vorarlberga, jedne od devet austrijskih provincija, čak je preporučio lokalnim bolnicama da se uzdrže od takvih zahvata dok se zakonska situacija ne definiše. Provincijska vlast je poslala i službeni zahtev Ministarstvu zdravlja u Beču, tražeći da razmisli o promeni zakona.

"Turistička grana sunećenja"

 

Austrijsko ministarstvo ne želi da menja zakon bojeći se da bi mogla procvetati praksa ilegalnog obrezivanja u lošim higijenskim uslovima, fenomen koji se u medijima naziva "turistička grana sunećenja".

 

Medicinska praksa u Austriji direktno ne zabranjuje ritualno obrezivanje, ali ga prepušta individualnoj savesti svakog lekara. Problem je međutim u sledećem: u Austriji je prošle godine po službenoj statistici izvedeno svega nekoliko desetina ritualnih obrezivanja, ali zato nekoliko hiljada bez jasnih medicinskih indikacija.

 

U Vorarlbergu na primer, koji ima visoki postotak muslimanskog stanovništva, muška deca iz islamskih porodica imaju čak, šest puta veću šansu od ostalih da se nađu u grupi visokog "zdravstvenog rizika", za koji je jedini lek obrezivanje. Kada je neki zahvat medicinski neophodan, onda to znači i da se plaća iz zdravstvenih kasa, novcem austrijskih poreskih obveznika.

Predstavnici islamskih i jevrejskih zajednica u Austriji nemaju mnogo razumevanja za javnu debatu o mogućnosti zakonske zabrane ili ograničavanja ove hirurške intervencije.

Fuat Sanac, šef Islamske zajednice naziva diskusiju "licemernom i opasnom", dok je za počasnog predsednika Jevrejske zajednice u Austriji Ariela Muzikanta čitava debata jednaka "novom Holokaustu".

Debata o zabrani obrezivanja definitivno ima antisemitski karakter, žali se i šef Centralnog veća nemačkih Jevreja Diter Grauman.

"Ljudi kažu jedno, a misle u stvari drugo, kažu da su protiv obrezivanja, a zapravo su protiv Jevreja. Naravno, nemačka javnost ima pravo da razgovara o ritualnom obrezivanju, ali to ne znači i da će se tu nešto promeniti", kaže Grauman.

 

Inicijativa protiv obrezivanja

Rasel Krou: Obrezivanje beba je varvarstvo
 

Oskarovac Rasel Krou kritikovao je praksu obrezivanja beba, ocenivši da je ona "varvarska" i "glupa".

Obrezivanje je kod Jevreja konstitutivno i elementarno, tvrdi Grauman za nemačku televiziju Ce-De-Ef. "Mi to radimo već 4.000 godina, nameravamo da nastavimo s time sasvim sigurno još nekoliko hiljada godina", kaže Grauman.

Austrijski dnevnik Di Prese otvara prostor Džonatanu Enošu, osnivaču inicijative "Ben Šalem" (na hebrejskom "nedirnuti sin") koja se u Izraelu bori protiv prakse ritualnog religijskog obrezivanja.

"Za sada samo dva procenta jevrejskih roditelja ne vodi sinove na obrezivanje - skromna, ali rastuća manjina", kaže Enoš.

Po jevrejskoj veri, na obrezivanje se nose muške bebe od osam dana, dok muslimanska tradicija (suniti) priznaje raspon do 13 godina.

Izvorna religijska obaveza u oba slučaja nije sasvim jasna. Abrahamovo ritualno obrezavanje bilo je neinvazivno, više simbolično, citira Enoš Stari zavet, današnje je naprotiv radikalno. Muslimanska sveta knjiga Kuran čak nigde i ne spominje tu praksu, ona je više kulturno uslovljena.

POVEZANE VESTI

Nedelja 29.07.2012. 10:24
Obrezivati bebu od svega desetak dana starosti je čisto skrnavljenje i zločin nad dečjim telom i to svakako treba zabraniti, pogotovo u civilizacijskim zemljama u kojima vera nije primaran stub društvenog uređenja. Obrezivanje, kao odluku; treba ostaviti svakom pojedincu, ali tek posle punoletstva, mada če se ono i dalje obavljati po privatnim islamskim "klinikama" kao što se i po istom principu obavi i na hiljade nelegalnih abortusa
Nedelja 29.07.2012. 10:55
Samo ste gospodine G. zaboravili na jedan bitan detalj, a to je da u hrišćanskom svetom činu krštenja nema krvi i bola, ni odsecanja delova tela !
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online