Protest u Kabulu zbog javnog pogubljenja žene
Više desetina mušaraca i žena danas je protestovalo u Kabulu zbog nedavnog javnog ubistva Avganistanke optužene za preljubu, koje je zabeleženo na video-snimku.
Na nedavno objavljenom snimku prikazan je mušakrac koji, uz smeh i podstrek posmatrača, nekoliko puta puca u ženu. Incident se dogodio pre desetak dana severno od Kabula. Policija je saopštila da je ubica taliban, ali je ta grupa porekla da je naredila ili izvršila pogubljenje žene.
Smrt neindetifikovane žene, za koju je rečeno da je imala 20-tak godina, izazvala je opštu osudu. Predsednik Hamid Karzai, Ambasada SAD, vrhovni kompandant NATO snaga u Avganistanu i aktivističke grupe osudile su ubistvo.
Ovaj slučaj je podsetio na nasilje kojem su u toj zemlji izložene devojčice i žene. Ipak, današnji protest ukazuje na moguće promene stavova o pravima žena.
"Hoćemo da vlada preduzme mere u ime tih žena... koje su žrtve nasilja i koje se ubijaju", rekla je Zuhra Alamjar, aktivistkinja koja je učestvovala u protestima u Kabulu. "Hoćemo da vlada preduzme ozbiljne mere i spreči ih".
Pedesetak demonstranata nosilo je natpise "Međunarodnoj zajednici: šta je za zaštitom i pravdom za avganistanske žene?". Demonstranti su marširali od Ministarstva za pitanja žena, do zgrade predstavništva UN, a pojedini su uzvikivali "Smrt ubicama!".
Uprkos garantovanim pravima i naprednim novim zakonima, program za razvoj UN još uvek rangira Avganistan među najgore zemlje po poštovanju prava žena. Avganistanski branioci rekli su da su se stavovi promenili tokom godina, delimično zaslugom desetina organizacija za prava žena koje su se pojavile u toj zemlji.
Video-snimak se pojavio uoči sastanaka donatorskih nacija prošlog vikenda u Tokiju, na kojem je Avganistanu obećana pomoć od 16 milijardi dolara. Donatori su izrazili zabrinutost zbog načina na koji će se trošiti njihov novac i pozvale Kabul da unapredi ljudska prava, naročito prava žena.
Sprečavanje nasilja nad ženama veliki je izazov u patrijahalnom Avganistanu, čija tradicija odobrava ženidbu maloletnika, prodaju devojčica za izmirivanje dugova ili za plaćanje prekršaja rođaka, kao i takozvana ubistva iz časti.
Aktivistkinje se boje da bi pomaci postignuti poslednjih nekoliko godina, mogli biti osujećeni odlaskom međunarodnih snaga iz Avganistana i pokušajima vlade da ugovori sporazum sa tvrdokornim talibanskim ekstrmistima.
Za vreme talibanskog režima, ženama je bilo zabranjeno da rade i pohađaju školu ili čak izlaze iz kuće bez pratnje muškog rođaka. Na javnim mestima, morale su da nose burke koje im potpuno pokrivaju telo i lica.