Astronauti dobili instrukcije za susret s vanzemaljcima
Jedan od najiskusnijih ruskih kosmonauta Genadij Ivanovič Padalka (54) iznenadio je javnost rekavši da su kosmonauti "dobili instrukciju kako da se ponašaju u slučaju susreta sa vanzemaljcima". Navodno, Kinezi su sa Ujedinjenim nacijama napravili pravila o tome kako bi se trebalo ponašati u tom slučaju.
U Podmoskovlju, u mestu Koroljovu, na pitanje kineskih novinara koliko su ruski kosmonauti spremni na susret sa vanzemaljcima, Padalka je rekao da za to "postoje instrukcije". Padalka, koji je osam puta bio u otvorenom kosmosu, heroj Ruske Federacije, kazao je da "veruje da su i neke druge planete naseljene i Zemljanin će pre ili kasnije sresti sa 'braćom po razumu'".
Kosmonauti često pričaju o jakim svetlosnim blicevima koje vide iako su im zatvorene oči. Prvi su o tome, posle leta na Mesec 1969, pričali Edvin Oldrin i Nil Armstrong. U NASA se došlo do zaključka da kosmonauti vide brze kosmičke zrake. Međutim, nije objašnjeno zašto se kosmonauti osećaju neprijatno.
Kosmonaut Aleksandar Serebrov je rekao da lekari lažu da mogu da na sve pripreme kosmonauta. I američki kosmonaut Edgar Mičel tvrdi da se u kosmosu događaju stvari "koje mi ne možemo, barem zasad, da razumemo".
Probni pilot Marina Popovič, koja je razgovarala sa ruskim kosmonautima, kaže da su se mnogi vraćali sa dosta nepoznanica i nedoumica. Vodeći saradnik naučnog centra za psihičko zdravlja Ruske akademije nauka Vladimir Vorobjov ističe da čudni osećaji koje imaju kosmonauti ne izaziva kod njih strah već zadovoljstvo.
Jurij Gagarin je posle koncerta jednog sastava koji je svirao na električnim instrumentima kazao da je sličnu muziku "čuo" za vreme boravka u kosmosu. I Aleksej Leonov, koji je prvi izašao u otvoreni kosmos, pričao je da je u satelitu takođe čuo neku čudnu muziku. Kosmonaut Vladislav Volkov kaže da je gledajući na zemlju čuo i lavež pasa, a zatim i plač deteta.
Iskustva kosmonauta su različita, ali ih niko ne naziva halucinacijama. Neki to nazivaju "efektom solarisa", neki tvrde da se radi "o materijalizaciji ljudskih misli".
Ruski biofizičar Aleksandar Presman je dokazao da elektromagnetna energija veća od 3.000 megaherca blokira ruke i noge, a pošto talasi utiču na endokrine procese i biopotencijal mozga, može doći do osećanja straha.
Aleksandar Serebrov je leteo u kosmos četiri puta. Prilikom prvog leta slučajno mu je ispao magnet i počeo čudno da se ponaša, iako je trebalo da lebdi kao svi predmeti u bestežinskom stanju. Unutar kosmičkog broda, dakle, postoji jako magnetno polje u zavisnosti od položaja letelice. Serebrov priča da je magnet privlačio predmete u seni, a odbijao ih kad je bilo sunčano.
Kad je Serebrov poleteo četvrti put 1993, uspeo je da nagovori odgovorne da se postave pribori koji su pokazali da se jačina magnetnog polja u pojedinim delovima kosmičkog broda menja čak 16 puta u toku dana. Najveće anomalije su bile u komandirskoj kabini. Kablovi su prolazili nad glavom komandira kosmičkog broda Vasilija Ciblijeva, koji je imao jako nemiran san, škripao zubima, vikao je i trzao se. San mu je bio spokojniji kad se glavom okrenuo ka podu. Ciblijev je sanjao i tvrdio je da to što sanja nikada nije video u životu. Stručnjaci su tvrdili da je takav san moguć zbog jakog magnetnog polja.
Profesor Moskovskog avijacionog instituta Valerij Burdakov tvrdi da čovek u orbiti, u stanju jakog emocionalnog stresa, može da izgubi kontrolu nad situacijom.
"Pričali su mi kosmonauti o tome kako su u nekom trenutku hteli da bez skafandera izađu u otvoreni kosmos ili da izmene kurs kosmičkog broda verujući da je to u njihovom životnom interesu. Samo jaka volja ih je spasavala od bezumnog postupka", objašnjava Burdakov.
Šef Odeljenja psihofiziologije Instituta medicinsko-bioloških promena Ruske akademije nauka Jurij Bubejev objašnjava da je "psihoemocionalno stanje kosmonauta vrlo složeno". Vrhunac je kad iz kosmosa vidi kako je Zemlja mala i to izaziva jaki stres. To stanje, kaže Bubejev, može se nazvati "buđenjem duhovnosti". Fenomen tek treba da bude izučen.