Za havariju u Fukušimi kriv čovek!
Nuklearna katastrofa u Fukušimi bila je "katastrofa koju je prouzrokovao čovek", a ne zemljotres i cunami koji su 11. marta 2011. pogodili severoistok Japana, zaključila je istražna komisija japanskog parlamenta.
"Jasno je da je za tu havariju kriv čovek", piše u izveštaju od 641 strane o topljenju reaktora u nuklearnoj elektrani koje se dogodilo posle razornog zemljotresa i cunamija, prenose svetske agencije.
"Vlasti, nadležne institucije i kompanija Tokio elektrik pauer ispoljili su nedostatak odgovornosti u zaštiti ljudskih života", navodi se u izveštaju.
Komisija je utvrdila da, u trenutku katastrofe, nije bilo garancija da nuklearna elektrana može da izdrži potrese i cunamije.
"Uprkos brojnim prilikama da preduzmu odgovarajuće mere, regulatorne agencije i rukovodstvo kompanije Tepko svesno su odlagali donošenje odluka i preduzimanje potrebnih koraka", piše u izveštaju.
"Trebalo je da predvide i spreče katastrofu i da ublaže njene efekte efikasnim odgovorom na nju", navodi se u izveštaju.
Nuklearna elektrana Fukušima 1 sa šest reaktora teško je oštećena nakon zemljotresa i cunamija koji su onesposobili sistem hlađenja reaktora, zbog čega su se oni topili, a radioaktivne čestice su završile u prirodi. Desetine hiljada ljudi evakuisane su iz svojih domova iz zone oko elektrane, dok su se njeni radnici danima borili da stave reaktore pod kontrolu. U izveštaju se navodi i da su brojne greške i propusti doveli do toga da elektrana nije bila spremna za zemljotres i cunami.
"Iako je podstaknuta tim događajima, kasnija nesreća u nuklearnoj elektrani Fukušima 1 se ne može pripisati prirodnoj katastrofi", navodi se u izveštaju.
Autori izveštaja pišu i da se situacija u elektrani pogoršala nakon havarije pošto državne agencije "nisu primereno reagovale".
Pre četiri dana ponovo je pokrenut reaktor 3 nuklearne elektrane Kansai, prvi reaktor pušten u pogon nakon katastrofe u Fukušimi. Do kraja juna biće pokrenut i četvrti reaktor iste nuklearne elektrane.