Srpska veza Angele Merkel
Na marginama godišnjeg samita lidera Evropskih narodnih partija, juče i danas u Briselu, a G-17 plus je pridruženi član, predsednik URS Mlađan Dinkić i članica Predsedništva Suzana Grubješić sastaće se i sa Kristofom Hojzgenom, savetnikom nemačke kancelarke Angele Merkel za spoljnu i bezbednosnu politiku. Sa savetnikom Merkelove se nedavno sastao i v. d. predsednika SNS-a Aleksandar Vučić u Berlinu, ali kada je upitan o čemu su razgovarali odbio da iznosi detalje.
Kao čovek od poverenja nemačke kancelarke Hojzgen je 21. decembra prošle godine boravio u nezvaničnoj poseti Beogradu gde je tada razgovarao sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem i savetnicima Borisa Tadića. Hojzgenov dolazak u Beograd tada se dovodio u vezu i sa hapšenjem Zvonka Veselinovića, koje se desilo dan ranije, 20. decembra.
Upućeni izvori tvrde da su početkom ovog proleća, kada se u EU ponovo lomilo da li će Srbija dobiti status kandidata, Miodrag Rakić, šef kabineta bivšeg predsednika Tadića, i Kristof Hojzgen bili na stalnoj vezi.
Kristof Hojzgen (55) svrstava se se u "Merkeline dečake", kaže se, apsolutno odane sledbenike kancelarke. Nadimak mu je "Navi" - navigator ili kormilar Angele Merkel. Prijatelji i neprijatelji mu odaju priznanje kao ličnosti koja, kao malo ko pre njega na poziciji savetnika nemačkih kancelara, ima odlučujući uticaj na spoljnopolitičke odluke šefice vlade u Berlinu.
"Od dolaska na dužnost u 2005. godini, 'Kristof' je probijao led. Bio je na 'ti' sa šefovima država i vlada, diplomatama i privrednim kapetanima, od Vašingtona do Pekinga", kaže se u kabinetu u Berlinu.
O sveprisutnosti Hojzgena, kada je o "kormilarenju" političkom lađom Angele Merkel reč, svedoči i ova anegdota: dok su lideri G-8 sa samita u SAD pratili TV prenos utakmice Lige šampiona između britanskog Čelsija i nemačkog Bajerna, Kristof Hojzgen je pratio događaje na ekranu i, istovremeno, navijačko nadmetanje između njegove šefice Angele Merkel i britanskog premijera Dejvida Kamerona.
Maturant Kvirinus gimnazije, jedne od najstarijih nemačkih srednjoškolskih ustanova, od 1616. pod upravom jezuita, Hojzgen se pominje kao jedan od najboljih đaka novijeg vremena - uz generalnog sekretara Demohrišćanske unije Hermana Grea i crkvenih velikodostojnika, kelnskog nadbiskupa i mitropolita Jozefa Fringsa i Fridriha Hofmana, episkopa u Kelnu i biskupa Vircburga.
Kao apsolvent Univerziteta Sent Galen u Švajcarskoj, koji je "Fajnenšel tajms" svrstao među pet vodećih svetskih katedri ekonomskih i političkih nauka, Hojzgen je stupio u službu nemačkog ministarstva spoljnih poslova. Zanat je, međutim, ispekao kao savetnik, a kasnije kao bezbednosno-politički direktor u kabinetu Havijera Solane. Pripisuje mu se autorstvo Bezbednosnog koncepta EU.