Kinez koji je prevario celu naciju i državu
Kineski trgovac pirinčem Lin Čanping (41) proslavio se kada je slagao da je preuzeo rukovodstvo nad izmišljenom američkom bankomAtlantikom, koju je, kako je rekao, kupio za 60 miliona dolara. Neprevaziđena kupovina donela mu je prestižni upravljački posao u rodnom gradu u Kini, a njegovo preduzetničko iskustvo mediji su nazvali "legendarnim".
Kako je rekao, Lin je dve godine ugovarao kupovinu Atlantik banke u Delaveru koja je 2008. bankrotirala u finansijskoj krizi, posle 85 godina postojanja. Vodili su je Jevreji - za koje Kinezi veruju da poseduju izvanredne preduzetničke vestine.
Njeno ime je, kako je rekao, promenio u HSBC Federejšen konzorcijum, čime joj je dao dobar prizvuk, sličan imenu svetskog gigantg HSBC Holdings, dobro poznatog kineskoj javnosti. U banku je navodno uloženo 40 miliona dolara.
Linova priča je privukla toliku pažnju, da su novinari upoznati sa američkim bankarskim propisima ispitali legitimitet njegovih tvrdnji - i ustanovili da on ne samo da banku nije kupio, već da ona ne postoji. Kupovina je imala poseban značaj jer je istovremeno služila kao simbol ekonomskog rasta Kine, a propadanja SAD.
Zbog svog navodnog ekonomskog poduhvarta glavne državne kineske noviname Pipols dejli, Lina su opisivale kao oštroumnog i vrednog preduzetnika koji je, kao mladić prodavao dugmad, kasnije kupio rudnik bakra i zlata u Gani, i ulagao u trgovinu pirinčom u Kini.
Međutim, Lin nije dugo opstao na lažnim lovorikama - početkom juna zatvoren je zbog prevare, a položaj mu je oduzet i predat državnoj upravi. Njegov nagli uspon i pad ilustruju koliko se u Kini razvilo lažiranje - od kopiranja proizvoda, do celih institucija i karijera.
Prošle godine, zvaničnici su našli pet lažnih prodavnica američke kompjuterske firme Epl (Apple) u jugoistočnom gradu Kunming. Prodavnice su u potpunosti imitirale američke, sa sve krivudavim stepeništem i osobljem u plavim majicama.
Početkom ovog meseca, domaći mediji u istočnoj provinciji Šandong razotkrili su lažni univerzitet. Studenti koji nisu osvojili dovoljno bodova na prijemnom ispitu za upis na državne fakultete, dobijali su lažna pisma o prijemu na postojeći Šandonski institut za laku industriju.
Za četiri godine, studenti su uplatili po 30.000 juana (4.800 dolara), ali, kako navodi list Đinan tajms, nekoliko nedelja pred kraj školovanja saznali su da neće dobiti diplome jer u školu nisu zvanično upisani. Zapravo su, bez svog znanja, upisani u privatni kurs za koji se na institutu iznajmljuje prostor. Organizator tog kursa je - nestao.
Lažiranje nije neuobičajeno ni među studentima. Zinč čajna, kineski ogranak sajta obrazovne mreže Zinch.com sa sedištem u SAD, ocenio je da je oko 90 odsto pisama sa preporukama upućenih američkim školama lažno, da je 70 odsto eseja pisao neko drugi, kao i da je polovina transkripta lažna. Zinch je do tih brojki došao na osnovu razgovora sa kineskim studentima, roditeljima i posredniciima.