Atom rascepljen i ponovo sastavljen
Naučnici Univerziteta u Bonu uspeli su da rascepe atom na dva dela, razdvoje te delove i potom ponovo sastave atom uz pomoć kvantne mehanike, preneo je “Planetsejv”.
Reč “atom” bukvalno znači “nedeljiv”, međutim kvantna mehanika omogućava cepanje atoma i ponovo sastavljanje na način koji se upoređuje sa zrakama svetlosti.
Naučnici su obavili ovaj proces jer žele da izgrade mostove kvantne mehanike, puštajući da atom koji se razdvaja dodirne susedni atom, stvarajući most između njih. Na pomen deljenja atoma pomisli se obično na nuklearnu fiziju ili radijaciju, međutim ovo je potpuno drugačiji process. Zakoni kvantne mehanike dozvoljavaju da nešto postoji u nekoliko različitih stanja odjednom. Na tome je bio zasnovan eksperiment “duplog cepanja”.
Naučnici su uspeli da jedan atom drže na dva odvojena mesta, udaljena više od 10 mikrometara, što je stoti deo milimetra. To je ogromna razdaljina za atom. Nakon toga, atom je vraćen u prvobitno stanje neoštećen. Ovakvi kvantni efekti mogu se javiti samo pri najnižim temperaturama i uz veoma pažljivo rukovanje.
- Atom ima neku vrstu podeljene ličnosti, pola je na levo, pola na desno, a ipak, celina je – izjavio je istraživač Andreas Stefen.
Naučnici traže način da simuliraju kompleksne kvantne sisteme. Mnogi fizičari trenutno pokušavaju da simuliraju fotosintezu biljaka sa malim kvantnim sistemima jer se taj fenomen ne može simulirati današnjim superkompjuterima.
- Značaj cepanja atoma je u sledećem: zato što su dve polovine ponovo sastavljene, one mogu da naprave kontakt sa susednim atomima na svojoj levoj i desnoj strani i onda to podeliti. Ovo omogućava malim mrežama atoma da simuliraju i kontrolišu stvarne sisteme – rekao je vođa istraživanja dr Andrea Alberti.