Obama, Gospodar smrti: Koliko ih je ubio do sad?
"Zidojče cajtung" piše o "utorku terora", nazivu koji se žargonski udomaćio u Beloj kući, odnosno danu kada predsednik SAD Barak Obama pročešljava "liste smrti" koje pravi Ministarstvo odbrane, a koje se odnose na poternice za liderima Al Kaide.
List Obamu naziva "gospodarom života i smrti" i navodi da je statistika jasna - otkako je Obama stupio na Funkciju predsednika, prema podacima nezavisne Fondacije Nova Amerika, u napadima američkih bespilotnih letelica u Pakistanu su ubijene najmanje 1.482 osobe.
SAD gotovo uopšte više ne hvataju teroriste, već ih bombarduju.
Obama, koji je 2009. dobio Nobelovu nagradu za mir, odgovoran je za ubistva više osumnjičenih boraca Al Kaide i Talibana nego što je ikada bilo zatvorenika u Gvantanamu - navodi list.
Nedavno je sa smrtonosnom preciznošću bespilotna letelica ispalila na jedno neupadljivo imanje u Pakistanu dve teledirigovane rakete i ubila 15 ljudi. Cilj napada bio je Abu DŽahja al Libi, "broj dva" Al Kaide.
SAD su očigledno odlučile da prošire vazdušni rat bespilotnim letelicama. Ove godine izveden je 21 takav napad, što opterećuje odnose sa Pakistanom.
Svaku od tih "smrtnih presuda" mora lično da odobri američki predsednik Barak Obama. Vašington smatra da uspeh te strategije pokazuje da je u pravu, piše Zidojče cajtung.
Borcima za ljudska prava nikada nije bilo lako da primene neku načelnu meru protiv bespilotnih letelica. Međunarodno humanitarno pravo zahteva da se pravi jasna razlika između civila i boraca.
Što je oružje preciznije - to je lakše činiti. Najnovije bespilotne letelice sa "očima" visoke rezolucije i malim okretnim konstrukcijama omogućavaju mnogo preciznije napade nego uobičajene rakete ili bombe.
Ipak, pitanja koje postavljaju aktivisti za ljudska prava glasi: kako se te mogućnosti koriste? Da li se američka vlada dovoljno trudi da usmeri rakete na neprijateljske borce, a ne na civile?