Francuska ukida Sarkozijeve ksenofobične zakone
Novoj francuskoj vladi potrebno je nekoliko simboličkih poteza kojima će se jasno ograditi od Sarkozijeve vladavine, pa su za početak, rešili da ukinu niz ksenofobičnih zakona donetih za vreme bivšeg predsednika. Tako je zajedničkim delovanjem ministarstava unutrašnjih poslova, rada i visokog obrazovanja ukinut tzv. Geanov dopis, nazvan po bivšem ministru unutrašnjih poslova Klodeu Geanu, kojim se bitno ograničavala mogućnost zapošljavanja i boravka stranim studentima pošto diplomiraju u Francuskoj.
U okviru ambicije da se ograniči legalna imigracija ovaj dopis je bio upućen svim policijskim stanicama koje su morale da usvoje "selektivni pristup" pri dodeljivanju boravišnih i radnih dozvola svim studentima iz zemalja koje nisu iz Evropske unije.
Kontroverzni dopis, koji je stupio na snagu pre godinu dana, 31. maja 2011, odmah je doživeo lavinu negativnih kritika. Nazivan je "opasnim napadom na međunarodni ugled Francuske", "ekonomski suicidnim i moralno ništavnim", a na međunarodnom planu posebno su reagovale Kina i zemlje Magreba, iz kojih veliki broj studenata odlazi u Francusku. Dopis je izazvao niz protesta, osnivanje udruženja za zaštitu prava stranih studenata, a univerzitetska zajednica se borila protiv inicijative uvođenjem posebnih "pokroviteljstava" nad stranim studentima koji završavaju fakultet, od kojih su se mnogi iznenada našli u nezakonitoj situaciji na tlu Francuske.
Novi potez francuske vlade za sada ima pre svega simboličnu ulogu. Novi dopis tvrdi da se uspostavlja "jednakost pristupa svim studentima" i da mu je cilj "olakšati i ubrzati birokratsku proceduru pri promeni studentskih statusa" i "osnažiti ulogu Francuske u inostranstvu".
Međutim, u praksi, strani studenti, kao i svi strani državljani, i dalje su podložni zakonu iz 2006. o imigraciji i integraciji, donesenom pod Sarkozijevim mandatom, kojim su se bitno postrožila pravila oko dobijanja boravišnih statusa. Za promenu tog zakona, za koju se zalažu univerziteti, visoke škole i studentska udruženja, biće potrebna većina socijalista u Nacionalnoj skupštini.