Sindikati besni zbog "uvoza" radnika
Odluka prvog ministra Džulije Gilard da odobri specijalne radne vize za 1.715 migranata, koji bi bili angažovani na velikim rudarskim poslovima u Zapadnoj Australiji, naišla je na negativne reakcije u Laburističkoj partiji i sindikatu. Gilardova je zbog ovakvog razvoja situacije bila primorana da potvrdi kako odluka neće ugroziti radna mesta Australijanaca.
Kritike na račun Gilardove stigle su od njenih stranačkih kolega i sindikalnih vođa, pošto je u petak najavila da će Federalna vlada rudarskom magnatu Džini Rejnhart odobriti da za potrebe rudnika Roj Hil iznajmljuje i do 20 odsto građevinskih radnika iz inostranstva.
Ova odluka razočarala je laburističkog senatora Daga Kamerona, koji je upozorio prvog ministra da će tokom poslaničkog odbora laburista (zakazan u utorak) morati da odgovori na ozbiljna pitanja.
Džulija Gilard je u Melburnu pokušala da smiri strasti u stranci, uz tvrdnju da je zaštita radnih mesta domaćih radnika na prvom mestu, uz tvrdnju da dolazak migranata neće biti na uštrb domaće radne snage. Uz to, najavila je će australijski radnici biti informisani o svim slobodnim radnim mestima u rudarskim centrima.
Dodela vizaOčekuje se da će vize za radnike iz inostranstva biti dodeljene migrantima iz Velike Britanije, Evrope, Indije, Kine, Južne Koreje i Filipina. Tokom dodatnih radova u rudniku Roj Hil biće angažovano još najmanje 6.758 radnika iz Australije. |
- U petak sam donela odluku za koju verujem da će pomoći da radnici u Australiju dobiju posao - rekla je Gilardova. - Kompanije neće moći da dovode radnike iz inostranstva ukoliko ovde ima takvih stručnjaka, a koji mogu i koji su spremni da obavljaju tražene poslove.
Prema pisanju "Herald sana", koji se poziva na izvore u Laburističkoj partiji, vođstvo Džulije Gilard je ponovo dovedeno u pitanje, a ona je tokom sastanka s nezadovoljnim predstavnicima sindikata zaposlenim u privrednim delatnostima pokušala da se opravda kako nije konsultovana tokom donošenja odluke o novim vizama.
Ona je o odluci, navodno, saznala od ministra za imigracione poslove Krisa Bovena. Senator iz leve frakcije laburista Dag Kameron tvrdi da je zbog takve odluke "šokiran", a posebno što ministar Boven i Gilardova nisu konsultovali članove Parlamenta.
"Politički genijalci"Nacionalni sekretar ANjU sindikata Pol Hauz negirao je da je znao da su "politički genijalci" odobrili rudarskom centru Roj Hil (vrednom 9,5 milijardi dolara) dolazak radnika iz inostranstva na osnovu privremenih viza i to iste nedelje kad je 800 radnika Kvantasa i topionice aluminijuma Hidro ostalo bez posla. |
- Šokiran sam. Dok radnici dobijaju otkaze u rudniku Kuri Kuri na aerodromu Talamarin, kineski radnici će doći na radna mesta u Pilbari (rudarski centar) - rekao je Kameron za "Dejli telegraf". - Kod ovakvih važnih odluka mora da se poštuje odgovarajući proces i obave konsultacija na stranačkom odboru i sa sindikatom ACTU. Mislim da smo dovedeni u veoma kompleksnu situaciju jer to nije urađeno.
Ministar Boven izjavio je da postoji opasnost da bi rad rudarskih centara bio ozbiljno doveden u pitanje ukoliko se ne bi odobrio dolazak radnika iz inostranstva. Menadžeri rudnika preneli su predstavnicima vlade da zbog nedovoljnog broja lokalne radne snage moraju da zatraže dolazak ino-radnika, kako bi se okončali građevinski radovi u Pilbari.
Bez posla 130.000 radnikaOdluka o angažovanju stranih radnika u kompleksu Roj Hil, uz pomoć specijalnog dogovora o angažovanju ino-stručnjaka, omogućava dolazak do 1.715 radnika tokom faze građevinskih radova. Odluka je doneta istog dana kada su se predstavnici sindikata sastali sa Džulijom Gilard za okruglim stolom zbog pitanja u privredi. Oni su pokušali da pronađu rešenje krize u proizvodnim delatnostima zbog koje je od 2008. ukupno 130.000 radnika ostalo bez posla. |