Prepao Srpkinju i izvukao joj silne pare!
Australijsku državljanku, izvesnu Libi, poreklom iz Srbije, nedavno je pozvala osoba koja se predstavila kao službenik Ambasade Australije u Beogradu i obavestila je da joj je majka imala srčani udar i da je neophodno da pošalje novac za njeno lečenje.
Izbezumlja žena uplatila je 30.000 australijskih dolara (oko 23.500 evra) "Vestern unionu" u Srbiju, ali je dva dana kasnije shvatila da je prevarena kada je uspela da kontaktira sa svojom majkom, koja je u čudu obavestila da je živa i zdrava!
- Pozvao me je na mobilni telefon, govorio je mojim maternjim jezikom, znao je majčino ime i sve detalje o mojoj porodici. Majka mi je stara, tako da sam premrla od brige kada mi je rekao da zove iz ambasade, da je imala srčani udar i da mora hitno u bolnicu u Nemačkoj jer joj se stanje pogoršava iz danu u dan zato što odbija terapiju. Rekao mi je i da majka ne želi lekove jer "želi da umre u Australiji sa ćerkom". Nisam ni o čemu mogla da razmišljam osim o majci, tako da sam odmah odjurila i preko "Vestern uniona" uplatila 30.000 dolara. Kako me iste večeri detaljno informisao o njenom zdravstvenom stanju, nije mi palo na pamet da pokušam da zovem nekog iz Srbije - izjavila je Libi, koja nije želela da joj se objavljuje prezime, za australijski "WA News".
I Hrvatica nasamarenaOsim Srpkinje Libi, slično je prošla i jedna Hrvatica (83), takođe iz Perta, koju je navodni službenik hrvatske ambasade u Dubaiju obavestio da joj je sestra krenula u iznenadnu posetu, ali je izgubila pasoš, zbog čega je "zarobljena" u Dubaiju. Nesrećna žena je bez razmišljanja uplatila 3.000 dolara... |
Od stresa, nesrećna žena, koja decenijama živi u Pertu, kolabirala je i sama završila bolnici. Međutim, da nešto nije u redu shvatila je kada je navodni službenik pozvao i rekao da mora da uplati još jednu sumu. Tada je uspela i da stupi u kontakt sa majkom.
- Osetila sam olakšanje, ali i bes! Nisu mi važne pare, neću umreti bez njih. ali sam besna i toliko ljuta kada se setim koliki sam strah pretrpela strepeći za majčin život - rekla je Libi.
Geri Njukomb, šef odeljenja za zaštitu potrošača, objasnio je da je Libi jedna od ukupno sedam žrtva takozvane help me (pomozi mi) prevare, koliko ih je od početka godine registrovano.
- Prevaranti se nadaju da će se žrtve uznemiriti i odmah delovati, ne razmišljajući i ne proveravajući priču, ali to je upravo ono što treba da uradite. Ako primite telefonski poziv, imejl ili molbu putem „fejsbuka“ za ovu vrstu pomoći, pre slanja novca pokušajte da kontaktirate s osobom kojoj navodno treba pomoć kako biste se uverili da je priča istinita - rekao je Njukomb.
MUP Srbije još nije obaveštenLibi se nije obratila australijskoj policiji, a kako saznajemo u MUP-u Srbije, povodom njenog slučaja kolege iz Australije nisu kontaktirale s njima.
|