Petak 27. 3. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Sreda 23.05.2012.
23:39
Srna A

Talibani otrovali 120 devojčica kako bi sprečili obrazovanje žena!

Više od 120 devojčica i tri nastavnika otrovana su u današnjem napadu na severu zemlje, za koji je okrivljen konzervativni pokret talibana, saopšteno je iz avganistanske policije i Ministarstva obrazovanja Avganistana.

Foto: Ilustracija

Napad se dogodio u provinciji Takar, gde su radikalni konzervativci, koji se protive obrazovanju žena i devojčica, upotrebili nepoznati toksični prah kojim su zatrovali vazduh u učionicama. Većina učenica je zatim ostala bez svesti.

Avganistanska obaveštajna agencija i Nacionalna direkcija za bezbednost (NDS) navode da talibani nameravaju da zatvore škole nakon povlačenja stranih vojnih trupa do 2014. godine.

"Jedan od ciljeva operacije `Al faruk` jeste da se zatvore škole. Trovanjem devojaka talibani žele da stvore strah i da natjeraju roditelje da prestanu slati svoje kćerke u školu", rekao je portparol NDS-a Lutfula Mašal.

Avganistansko ministarstvo obrazovanja saopštilo je prošle sedmice da su pobunjenici zatvorili 550 škola u 11 provincija gdje talibani imaju snažnu podršku. Prošlog meseca je 150 devojčica otrovano u provinciji Takar, nakon što su pile zagađenu vodu.

Otkad su 2001. godine avganistanske snage uz pomoć američke vojske srušile talibanski režim, žene su se vratile u škole, naročito u prestonici Kabulu. One su prethodno isključene sa posla i iz škola.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 24.05.2012. 06:50
Insalahi masalah...gde je Imran sada da objasni kako je Islam jedina ispravna religija?????
Četvrtak 24.05.2012. 14:12
Plaše se učenih žena, jednog dana će one zbaciti jaram nametnute pokornosti.
Četvrtak 24.05.2012. 14:17
Imrane javi seeeeee....
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2026 © - vesti online