Deca Amiša imuna na moderne bolesti
Deca amiša, odrasla na seoskim farmama na severu američke savezne države Indijane, ne pate od astme niti bilo kog oblika savremenih bolesti. Štaviše, pojam alergije je potpuno nepoznat ovoj deci.
Istraživane o oboljenjima koja pogađaju decu iz amiške zajednice sproveo je jedan švajcarski naučnik.
"Zaključak je da je stopa savremenih oboljenja veoma, veoma niska kod amiške dece", rekao je Mark Holbrejh, koji je predvodio ovo istraživanje. "Zaista, kao da postoji nešto što štiti amišku decu, a šta je to i dalje ostaje nejasno", kaže on.
Istraživači su upoređivali decu odraslu u relativno zdravim, ruralnim sredinama i došli su do zaključka da su amiška deca zdravija od dece odrasle na evropskim farmama. Štaviše, u poslednjih 20 godina zabeleženo je svega nekoliko amiške dece koja su bila alergična na nešto i, generalno, alergije su prava retkost u ovoj prilično zatvorenoj zajednici.
Inače, amiške porodice, od kojih mnoge vuku korene upravo iz Švajcarske, žive izolovano od ostatka sveta, ne koristeći savremene tehonologije. Nijedna amiška porodica ne poseduje auto ili TV.
Iako ne znaju šta je tačno tajna zdravlja amiške dece, Holbrejh smatra da je jedan od razloga i to što ona piju sirovo, neprerađeno mleko. Druga teorija je ta da rano izlaganje dece raznim alergenima i patogenima dovodi do toga da ih imuni sistem "prepoznaje" i samim tim ne reaguje na njih kao na štetne. Takođe, jedan od razloga bi mogao biti i taj što amiška deca dosta vremena provode napolju i samim tim jačaju svoj imuni sistem. Naravno, i genetika svakako ima uticaja na sve to.
Inače, još ranije je pisano o odličnom mentalnom zdravlju Amiša i činjenici da u ovoj zajednici jednostavno ne postoji autizam - što svakako nije samo puka slučajnost. Naime, konvencionalna medicina je često zbunjena time što Amiši nemaju iskustva s autizmom, ili bilo kojom drugom poteškoćom s učenjem koje predstavljaju pošast današnjeg tehnološkog društva.
Oni žive u društvu koje se služi zastarelom tehnologijom i u kojem vladaju staromodni ideali. Njihova ishrana se sastoji od organske hrane, svežih, lokalno uzgajanih proizvoda, a što je veoma bitno, oni se ne vakcinišu. Uprkos činjenici da farmaceutska industrija ulaže veliki novac u kampanju za vakcinaciju i upotrebu veštačkih lekova, bolesti srca, rak i dijabetes su gotovo nepoznati u amiškim selima.
Hrana koju amiši jedu su organski proizvodi starih sorti uzgajani isključivo na organskom đubrivu i ove zajednice se nikada nisu susrele sa GMO hranom. U dosadašnjem istraživanju zdravlja Amiša registrovano je samo tri slučaja autizma kod njihove dece. Od tih troje, za dvoje je jasno dokazano da su bila vakcinisana.
Prvi slučaj je bilo kinesko dete koje je primilo nekoliko vakcina pre nego što je usvojeno od strane porodice Amiša. Drugi je bio redak slučaj u porodici Amiša da podlegnu propagandi i medicinskom pritisku za vakcinisanje svog deteta. Pojedini "naučnici" tvrde da Amiši očigledno imaju poseban super-gen koji ih čini imunim na brojne bolesti savremenog doba.
S obzirom na to da su Amiši izuzetno izolovana zajednica koja živi bez hemijskih toksina prisutnih u našim lekovima i hrani onda je to verovatno osnovni razlog što se kod njih ne javljaju bolesti koje su danas postale skoro uobičajene. Takođe, još jedna karakteristika Amiša, a koja je malo poznata, jeste da su oni inteligentniji, s izuzetno naprednom veštinom pisanja koja je na fakultetskom nivou, iako mnogi od njih nikada nisu studirali.