Britanski zakon štiti Srbina optuženog za zločin u Vukovaru
Srbinu Milanu Šarčeviću, osumnjičenom za ratne zločine u Vukovaru, dozvoljeno je da ostane u Velikoj Britaniji uz obrazloženje da bi njegovo izbacivanje iz opštinskog stana u Londonu značilo kršenje ljudskih prava.
Šarčević je, kako piše londonski "Dejli mejl", osumnjičen da je učestvovao u zločinu u Vukovaru 1991. godine, a pre 10 godina odbijen mu je zahtev za azil u Velikoj Britaniji, ali se vratio 2003, posle čega je njegov slučaj stajao u fioci sedam godina.
On je prvo priznao da se na strani Srba borio u Hrvatskoj, ali je kasnije tvrdio kako nije upoznat sa zločinom. Međutim, dopušteno mu je da ostane u Britaniji jer bi njegovo izbacivanje značilo kršenje ljudskih prava, ali mu je ministarstvo policije 2011. naredilo da napusti zemlju, a sudija je preinačio ovu odluku i, pozivajući se na član 8 Zakona o ljudskim pravima dopustio mu pravo na "porodični život" i ostanak u Britaniji.
Ovaj 60-godišnjak je prvi put stigao na Ostrvo pre više od decenije, i kada mu je odbijen azil, vratio se u Hrvatsku u septembru 2002. Međutim, osam meseci kasnije dopušteno mu je da ponovo podnese zahtev za azil, a kako je u to vreme sistem za odobravanje azila bio u haosu, njegov slučaj je stajao u fioci osam godina. Za to vreme se i njegova porodica nastanila u Britaniji.
Kada je "Dejli mejl" otkrio da živi u opštinskom stanu, sa suprugom, ćerkom i unukom, na sva usta je hvalio zakone o ljudskim pravima koji su mu omogućili da sa porodicom ostane u tom stanu. Čak je na nedavnim lokalnim izborima volontirao na glasačkom mestu.
"Nisam okrvavio ruke. Bio sam u vojsci, ali nisam ubio nevine civile. Jednostavno, srećan sam što mi Zakon o ljudskim pravima omogućava da ostanem u zemlji... To mi je promenilo život. Sada jedino čekam da mi Ministarstvo unutrašnjih poslova izda dozvolu da mogu da nađem neki posao. Možda ću se prijaviti da radim u parking servisu, da budem čuvar ili čistač u hotelu. Prihvatiću svaki posao. Želim da mi ova zemlja postane domovina", rekao je on.
Kada je bio na razgovoru u imigracionom odeljenju, Šarčević je rekao službenicima da očekuje da će ga označiti kao osumjičenog za ratne zločine jer je "bio tamo kada su doveli ljude koji su izgubili živote".
Ministarstvo unutrašnjih poslova je 2011. odbilo njegov zahtev i optužilo ga da je "učestvovao u masakru hrvatskih zarobljenika". Ali pred žalbenim imigracionim sudom odbacio je raniji iskaz i tvrdio da je za zločin saznao tek 10 godina kasnije i da "nije ni metak opalio" u Vukovaru.
Sudija je rekao da dokaz o njegovom učestvovanju u zločinu "nije merodavan" i da ne može biti opravdanje za kršenje njegovih ljudskih prava iz člana 8, rekavši da postoje dokazi o njegovom "postojanom porodičnom životu".