Cela Južna Amerika na istom putu?
Bolivijski predsednik Evo Morales nacionalizovao je glavnu elektroenergetsku kompaniju u Boliviji, u vlasništvu španske energetske korporacije Red Electrica.
To se dogodilo samo dve nedelje nakon što je Argentina preuzela svog najvećeg proizvođača nafte u vlasništvu španskog Repsol-a.
Čavez vuče konceČavez, koji je pružio Moralesu i političku i finansijsku podršku, počeo je svoju nacionalizaciju još 2007. godine, kada je preuzeo kontrolu nad u zemlji najvećom telekomunikacionom kompanijom i elektroenergetskom kompanijom i prisilio strane naftne kompanije na sporazum s manjim akcionarima kao deo zajedničkih poduhvata. Od tada, Čavez je proširio kontrolu nad onim što on naziva "strateškim sektorima" - čeličanama, cementom, prehrambenim i rudarskim kompanijama, bankama i poljoprivrednim zemljištem. |
Morales je izjavio da nacionalizacija španske Red Electrica Corp (Ree), daje naciji kontrolu nad električnom mrežom, kao i da energija mora biti pod kontrolom Vlade, odobravajući potez argentinske predsednice Kristine Fernandez Kirhner da nacionalizuje naftnog giganta YPF iz matičnog španskog Repsol-a (REP).
"Ova kompanija je bila naša i pre i mi smo nacionalizovali ono što je bilo naše", rekao je Morales u Vladinom saopštenju.
Morales je naredio vojsci da uđe i zauzme sve prostore TDE-a, koji je kao podružnica REE-a posedovao i upravljao sa 85 posto bolivijske električne mreže. Preuzimanje je, kaže Morales, učinjeno u čast bolivijskog naroda koji se bori za zadržavanje svojih prirodnih bogatstava.
Baš kao i u slučaju Argentina - Repsol, i ovde se kao glavni razlog nacionalizacije navodi nedovoljno ulaganje Španaca u infrastrukturu.
Morales je na proslavi Praznika rada kazao kako je od privatizacije bolivijske električne mreže 1997. godine u nju investirano samo 81 milion dolara.
Morales, 52-godišnji saveznik venecuelanskog predsednika Uga Čaveza, nije prvi put objavio nacionalizaciju u čast 1. maja - Međunarodnog praznika rada. Naime, 1. maja 2010, on je nacionalizovao četiri energetske kompanije, uključujući i Rurelec Plc iz Velike Britanije i francusku kompaniju GDF Suez SA.
Podsetimo, nakon revolucionarnog zakona koji prirodi doslovno daje jednaka prava kao i ljudima, Bolivija je prva zemlja koja je zatvorila sve McDonalds fast food restorane u zemlji.