Ruski patrijarh juri "izdajice u mantijama"
Ruski patrijarh Kiril rekao je da među sveštenstvom Ruske pravoslavne crkve postoje "izdajice u mantiji". Iako se pojedini sveštenici pribojavaju sankcija, iz RPC poručuju da neće biti kazni.
Među sveštenstvom Ruske pravoslavne crkve vlada nelagoda, a kod nekih i pribojavanje za budućnost, pošto je patrijarh Kiril pre nadelju dana javno izneo da postoje "izdajice u mantiji", prenosi Verska informativna agencija.
To su, između ostalih, oni koji su smatrali da je prošlonedeljno organizovano masovno okupljanje vernika radi molebana "za zaštitu dobrog imena crkve", bilo nepotrebno i delovalo kao "miting podrške" patrijarhu koji je izložen kritici javnosti.
Patrijarh je pomenuo i one koji su kritični prema gradnji velikih hramova, prema njemu takođe i hrama Hrista Spasitelja, za koji nikada nije saopšteno koliko je ukupno koštao, prenosi VIA.
Rukovodilac pres-službe patrijarha saopštio je da sveštenici neće biti kažnjavani. Među onima koji su bili "sablažnjeni atacima na crkvu", među "klevetnicima" koji su iznosili kritiku na adresu crkve bili su i sveštenici, rekao je zvaničnik ruske crkve i dodao da ovo treba da se shvati "kao ukor". Reči patrijarha su, po njemu, "izvađene iz konteksta".
Međutim, sveštenici su veoma zabrinuti i ne znaju "ko će šta za njih reći" i "prijaviti" ih patrijaršiji. Mogu biti kažnjeni, premešteni na neku siromašnu parohiju, degradirani, čak i raščinjeni.
Retki su sveštenici koji sebi dozvoljavaju kritiku. Tako je, i pored pominjanja "izdajica", čuveni protojerej iz Petrograda, profesor Duhovne akademije Georgi Mitrofanov, nastavio da iznosi svoj stav da je crkva "pogrešno reagovala" u vezi sa nekoliko mladih devojaka koje su sredinom februara u hramu Hrista Spasitelja izvele performans od nekoliko minuta koji je kritičan prema crkvi i prema premijeru Vladimiru Putinu. Ove devojke se već dva meseca nalaze u istražnom zatvoru, a "Amnesti internešenel" ih je stavio na spisak "zatočenica savesti".
Mitrofanov smatra da crkva treba da traži oslobađanje tri feministkinje, tim pre što su mlade majke. Radi se o sudbini "konkretnih ljudi", navodi Mitrofanov. Crkva se, prema njegovom mišljenju, ponela "grubo" i na taj način ne može da očekuje autoritet. Hram Hrista Spasitelja postao je simbol "oficijelnog pravoslavlja", "saveza crkve i države", prebacuje joj se da zapostavlja Boga i postaje "prislužnica" vlasti, kaže Mitrofanov.
Preblizak odnos crkve sa državom, ne partnerstvo već savezništvo i sadejstvo, ne sviđa se mnogim sveštenicima. Oni sebe ne smatraju "izdajicama".