U inat Americi: Kina pomaže Severnoj Koreji
Reči američkog sekretara za odbranu, bivšeg "prvog obaveštajca" Leona Panete, da je Kina pomogla raketni program Severne Koreje, navodi na analizu o preplitanju interesa dve velike prestonice svetske politike - Vašingtona i Pekinga - u jednoj od najtajnovitijih zemalja sveta.
Norme usvojene u Ujedinjenim nacijama brane bilo kojoj zemlji da pruži pomoć Severnoj Koreji u razvoju njenih balističkih raketa, u nuklearnim aktivnostima, kao i da joj dostavlja teško naoružanje. Kina poriče da je prekršila ta pravila. Leon Paneta kaže da je siguran da je bilo pomoći iz Kine, mada ne zna u kolikoj meri. Peking, kao i obično, poziva na dijalog, i ističe značaj očuvanja veza sa Severnom Korejom.
U dokumentu uticajnog američkog Saveta za spoljne poslove iz 2010. godine, Kina je označena kao najvažniji saveznik Severne Koreje, njen glavni izvor hrane i oružja. Veze između dve zemlje doživele su ”smetnje” posle severnokorejske nuklearne probe 2006. Peking se tada složio i sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1718, kojom su Pjongjangu uvedene sankcije.
Severna Koreja je poprilično ekonomski zavisna od Kine, koja obezbeđuje najveći deo njenih potreba za hranom i strujom. Ekonomski eksperti iz SAD smatraju da kineski deficit u međusobnoj trgovini s izolovanom zemljom na Korejskom poluostrvu - 1,25 milijardi dolara u 2008. - u stvari predstavlja indirektnu finansijsku pomoć.
Kina ima i ekonomsku korist od saradnje sa Severnom Korejom. Sve više kineskih firmi investira u toj, za spoljni svet izrazito zatvorenoj zemlji, dobijajući ustupke poput povoljnijih uslova poslovanja i korišćenja luka. Deo kineske strategije je, prema Savetu za spoljne poslove, stabilizacija graničnog područja sa Severnom Korejom i podizanje ukupnog standarda života u toj zemlji, što treba da smanji pritisak imigranata iz nje.
Svaka sličnost sa odnosom SAD i njene saveznice, Južne Koreje, je naravno - slučajna...