Jutjub joj doneo nadu u izlečenje
Društvene mreže su moćno oruđe u rukama jedne majke koja umire od raka dojke. Žena je očajnički pokušavala da dobije lek koji još nije odobrila američka Agencija za hranu i lekove, ali joj je u tome pomogla internet zajednica.
U video snimku koji je sama napravila, Darlin Gent leži u krevetu suviše umorna da bi ustala. Drži pismo namenjeno njenom sinu. Pored nje je još nekoliko pošiljki – jedna za njegov 12. rođendan, još dve za srednju školu i završetak studija i jedna za njegovu svadbu.
Gentova ta pisma piše danas, jer misli da neće dočekati da sina vidi na njegovim životnim raskršćima.
Ova žena iz Tampa Beja, okačila je svoj video snimak na YouTube mreži pokušavajući da apeluje na Agenciju za hranu i lekove da joj dozvoli upotrebu eksperimentalnog leka poznatog pod nazivom pertuzumab.
Ovu terapiju koju je izradila Genentech kompanija Agencija još nije odobrila, a očekuje se da to uradi 8. juna.
Ipak, Gentova i ne očekuje da će živeti toliko dugo.
Ispostavilo se da ova žena mora da se izbori ne samo sa strogim pravilima Agencije, nego i kompanije koja nije želela da joj ustupi lek.
Nekoliko dana pošto je postavila video na Jutjub (You Tube), predstavništvo Genetech-a u Južnom San Francisku odlučilo je da joj ipak dostavi jednu bočicu.
Dr Ričard Pazdur, direktor Kancelarije za onkološke lekove Agencije za hranu i lekove, objašnjava da bi trebalo pomoći kompanijama i pacijentima da lakše dođu u dodir jedni s drugima.
"Farmaceutske kompanije ne žele da neko umre zbog njihovog leka koji još nije ispitan“, kaže Art Kaplan, profesor etike na Univerzitetu u Pensilvaniji.
"Oni možda ne znaju koliko dugo je dozvoljeno koristiti lek i koliko često će morati da ga dostavljaju pacijentu. S druge strane, možda imaju veoma male zalihe, a pacijentu svejedno nije ostalo mnogo života“, objašnjava on.
Kako bi dobili takve lekove, američki pacijenti moraju bolovati od smrtonosne bolesti, a proizvođač i lekar tog pacijenta onda prave poseban dogovor kako bi se tretman dostavio.
Iako je način na koji je Gentova dobila pravo da se nada prilično jedinstven, malo je verovatno da će njen slučaj ostati presedan.
Ona je uzbuđena što je dobila svoju šansu, ali oseća i krivicu što i druge žene ne mogu da dobiju takvu priliku.
"Nadam se da će ovo otvoriti mogućnosti da i drugi ljudi sa rakom dobiju takvu priliku. Ne plašim se smrti, ali ne mogu da odustanem od poslednje bitke. Ja sam borac i zaštitnik“, kaže ona.