Severna Koreja lansira ćorke dugog dometa
Šest raketa dugog dometa nedavno predstavljenih na vojnoj paradi u Pjongjangu su po svoj prilici lažne, zaključili su analitičari.
Markus Šiler i Robert Šmuker iz nemačke kompanije Šmuker, koja je savetovala NATO po pitanjima raketa, nedavno su na sajtu Armscontrolwonk.com napisali da "nema sumnje da su rakete lažne" i da "ostaje nepoznato da li su napravljene da zbune strane analitičare ili su prosto dizajneri svoj posao obavili aljkavo".
Kako navode, oružje prikazano na paradi 15. aprila izgleda kao hrpa komponenata za tečno i čvrsto gorivo koje ne bi moglo zajedno da leti. Talasasta obloga nagoveštava da je metal suviše tanak da izdrži let. Svaka raketa se blago razlikuje od ostalih iako bi sve trebalo da budu iste. One čak ne odgovaraju bacačima koji ih nose.
Rakete, nazvane KN-08, bile su utovarene na najveća vozila za lansiranje ikad viđena u Severnoj Koreji. Pjongjang im je dao posebnu važnost izloživši ih na kraju parade kojom su završene višenedeljne prolslave 100-godišnjice rođenja osnivača Severne Koreje, Kim Il Sunga.
Fizičar Dejvid Vrajt, koji je detaljno pisao o korejskom raketnom programu, upozorio je da bi lažne rakete mogle biti predstava tehnologije koja je trenutno u pripremi i podsetio da je raketa dugog dometa Teapdong-2, po kojoj je nedavno lansirana raketa napravljena, zasnovana na lažnim raketama iz 1994.
Profesor Instituta za tehnologiju Univerziteta u Masačusetsu Teodor Postol veruje da su rakete ne samo lažne, već da je malo verovatno da imitiraju bilo šta što se danas proizvodi.
"Falsifikovanje raketa poput KN-08 zahtevalo bi ogroman napor domaće tehnologije... Jedini način na koji bi Severna Koreja mogla razviti takvu raketu sa svojom bednom ekonomijom bilo bi da joj je neko da", rekao je Postol.
Velika pažnja posvećena je vozilima za lansiranje, za koje pojedini stručnjaci smatraju da su predviđena za veće rakete od KN-08, i tvrde da Severna Koreja ne bi uzalud potrošila milione dolara na njih.
Vrajt, međutim, smtra da bi i vozila mogla biti lažna, napravljena za prikazivanje. Svetska pažnja koju je privuklo lanisranje bila bi vredna uloženih sredstava, rekao je on.
Naizgled nove rakete dalekog dometa izazvale su uzbunu u svetu, jer se veruje da Severna Koreja, pored nuklearnog oružja, pokušava da napravi interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) koja bi bila sposobna da pogodi SAD.
Vašington tvrdi da je neuspešno lansiranje rakete 13. aprila bio pokušaj testiranja nuklearnog oružja, a ne naučna misija, na čemu insistira Pjongjang. Severna Koreja bezuspešno je lansirala četiri rakete slične ICBM, navodeći da nose satelit.