Haićani besni i nasilni bez hrane
Među stanovnicima Haitija rastu tenzije dok čekaju međunarodnu pomoć, tri dana posle zemljotresa u kom je, prema procenama zvaničnika, život izgubilo 200.000 ljudi.
Očaj građana razorene prestonice Port-o-Prensa sve se više pretvara u bes zbog sporog dopremanja pomoći, a nisu retki ni slučajevi pljački i tuče izgladnelih stanovnika oko vreća sa hranom.
Zvaničnik Ujedinjenih nacija, zadužen za mirovne misije, Alan Le Roj je upozorio da će glad samo pojačati probleme na Haitiju ukoliko pomoć ne stigne na vreme, ali je ocenio da je za sada situacija pod kontrolom.
"Bilo je incidenata sa ljudima koji su pljačkali ili se tukli za hranu. Oni su očajni jer su već tri dana bez hrane i pomoći", kazao je Le Roj. Ministar unutrašnjih poslova Haitija Pol Antoan Bjen-Eme izjavio je da bi žrtava razornog zemljotresa dostići 200.000.
"Mi smo već pronašli tela oko 50.000 poginulih, a očekujemo da bi njihov ukupan broj mogao biti između 100.000 i 200.000, iako nikada nećemo znati tačnu cifru", rekao je on agenciji Rojters. Državni sekretar za javnu bezbednost Aramik Luis rekao je da je oko 40.000 tela žrtava sahranjeno u masovnim grobnicama.
UN-ovi članovi koji su na terenu upozoravaju kako u distribuciju namirnica niko ne bi trebalo da ide bez odgovarajuće naoružane zaštite. Brazilska vojska koja vodi operaciju dopremanja namirnica ističe da preživele bez hrane, vode i smeštaja sve više hvata bes.
"Lešinare i kradu sve što se može“, rekao je 53-godišnji Haićanin o dešavanjima u gradu, koji još uvek čeka pomoć u iskopavanju zatrpanih članova porodice.
U zemljotresu je srušena i predsednička palata, najmanje osam bolnica i zdravstvenih centara, a prekinute su i komunikacijske veze i dopremanje struje. Situaciju je dodatno zakomplikovalo i urušavanje centralnog zatvora iz kojeg je pobeglo oko 4.000 zatvorenika koji slobodno lutaju ulicama.
Razorni zemljotres, jačine sedam stepeni Rihterove skale, pogodio je Haiti u utorak, oko pet sati popodne po lokalnom vremenu. To je najjači zemljotres u toj zemlji u poslednjih 200 godina.