Žena "kineskog Kenedija" osumnjičena da je otrovala britanskog biznismena
Skandal oko najkontroverznijeg kineskog političara Boa Silaja dobio je novi obrt objavljivanjem vesti da je lišen svih partijskih funkcija i da je njegova supruga Gu Kailaj uhapšena pod optužbom za ubistvo britanskog biznismena Nila Hejvuda, koje se desilo u novembru prošle godine.
Prema pisanju kineskih i britanskih medija, Gu Kailaj je tokom poslednjih godina bila u paranoičnom strahu da neko odaje tajne neprijateljima njenog muža, pa se pretpostavlja da je sumnjala na Hejvuda.
Ko je Bo Silaj?* Rođen je u Šansiju, sin uticajnog revolucionara Boa Jiboa, koji je bio žrtva čistki Kulturne revolucije * Iste godine postaje gradonačelnik Čongćinga |
Motiv ubistva zvanično nije saopšten, ali Sinhua ističe da su Gu, njen muž i njihov sin Bo Guagua bili "u dobrim odnosima" sa Hejvudom, ali da su "došli u sukob zbog ekonomskih interesa". Hejvud je rukovodio konsultantskom firmom koja je dovodila strane firme u Kinu, a sprijateljio se s Boom i njegovom ženom 90-ih, dok je Bo bio gradonačelnik Dalijana.
Priča se da je Hejvud povukao veze da bi upisao njihovog sina u čuvenu britansku školu Harou, a zatim i na Oksford. Prema pisanju britanskih medija, Hejvud je u jednom trenutku ipak došao u u sukob sa poznatim parom, nakon čega je jednom bliskom prijtelju rekao da je "u nevolji".
Prema ovim navodima, Hejvud je pozvan na sastanak sa predstavnicima Boa Silaja, a kada je tražio da stupi u kontakt sa svojim saradnicima, to mu nije omogućeno.
Ubrzo nakon toga, pronađeno je njegovo telo u hotelskoj sobi, a slučaj je pokrenuo jedan od najvećih političkih skandala u Kini kada je Gu Kailaj osumnjičena da ga je otrovala.
Mediji još navode da je Hejvud u advokatskoj kancelariji u Londonu sakrio dokumente koji navodno svedoče o finansijskim malverzacijama Bo Silaja i Gu Kailaj, kao garanciju za svoju bezbednost.
Pad "kineskog Kenedija"
Boovo smenjivanje izazvalo je različita nagađanja o razlozima pada "kineskog Kenedija", kako su ga mnogi nazivali, jer je bio harizmatičan, otvoren i tečno je govorio engleski.
Odlukom o izbacivanju Boa iz Centralnog komiteta Politbiroa "zbog ozbiljnog kršenja discipline" okončana je karijera zvezde u usponu kojoj su analitičali proricali ulazak u novu garnituru na vrhu - devetočlani Stalni komitet Politbiroa na ovogodišnjem 18. partijskom kongresu.
Bo (62) i njegova supruga Gu (53), koja je bila uticajni advokat, nestali su iz javnog života još sredinom marta, nakon što je on smenjen s funkcije šefa komunističke partije u gradu Čongćingu, gde je Hejvud pronađen mrtav u novembru prošle godine.
Sunovrat je počeo kada je Vang Lidžun, šef policije i nekadašnji Boov saveznik, potražio azil u američkom konzulatu u Čengduu, gde je ispričao da je pao u nemilost kada je počeo da postavlja nezgodna pitanja o sumnjivim okolnostima Hejvudove smrti, tvrdeći da ga je Gu otrovala. To je navelo britanski Forin ofis da zatraži hitnu istragu, koja je uskoro obuhvatila i Boa.
Ističe se da se zamerio mnogima jer se zalagao za veću socijalnu pravdu i oživljavanje ideja Maoa Cedunga. Intelektualci su mu zamerali da je u žestokoj borbi protiv „crnog društva“, kako Kinezi nazivaju mafiju, koristio sumnjive metode hapšenja, pa čak i mučenja, čime je, po njihovom mišljenju, vraćao zemlju u vreme vladavine partijske dogme.
Brz i odlučan obračun s harizmatičnim Boom jasno ukazuje na to da rukovodstvo neće dozvoliti rascep u partijskim redovima uoči kongresa na kojem će doći do najveće redovne smene rukovodstva.