Amerika uspela da smanji budžetski deficit
Američki budžetski deficit u prvih šest meseci ove fiskalne godine nešto je manji nego prošle godine, ali je i dalje na putu da četvrtu godinu za redom bude veći od 1.000 milijardi dolara.
Ministarstvo finansija SAD saopštilo je da je deficit u martu bio 198,2 milijare dolara, što je rekord za ovaj mesec. Razlog za to povećanje je delom što su socijalna davanja, koja uobičajno stižu u aprilu, isplaćena u martu.
U prvoj polovini tekuće fiskalne godine, koja je počela 1. oktobra, deficit iznosi 779 milijardi dolara što je za 6,1 odsto manje nego godinu dana ranije. Kongresna kancelarija za budžet predvidela je da će deficit ove godine biti 1.170 milijardi dolara, dok je prošle bio 1.300 milijardi dolara.
U prvih šest meseci ove fiskalne godine, prihodi države su bili 1.060 milijardi dolara, što je za 4,4 odsto više nego prethodne godine, dok je potrošnja iznosila 1.840 milijardi dolara, što je nešto manje nego lane.
SAD su poslednji put bile u plusu 2001. godine, ali je deficit narastao kada je tadašnji predsednik Džordz Buš dobio odobrenje za značajno smanjenje poreza, uveo program za benificirane lekove za starije i pokrenuo ratove u Avganistanu i Iraku.
Deficit je dalje rastao u mandatu predsednika Baraka Obame, pošto su zbog velike finansijske krize iz 2008. smanjeni poreski prihodi i povećani izdaci. Budžetski deficit je premašio 1.000 milijardi dolara u svakoj od tri godine njegovog mandata.