Kako sprečiti krađe benzina na pumpama: Plati, pa sipaj!
Zbog sve učestalijih krađa goriva sa benzinskih pumpi, kada vozači nakon tankovanja jednostavno kolima pobegnu i ne plate benzin, policija je odlučila da presavije tabak. Zamenik komesara Grejem Ašton uputio je zvanični predlog udruženju petrohemijske industrije, u kojem traži da izmene trenutni način prodaje benzina kojim bi vozači gorivo morali da plate prodavcu pa tek onda da ga sipaju u kola.
Nakon što je cena benzina prošle nedelje dostigla 1.67 dolara po litru, beleži se novi talas krađa benzina sa pumpi u Melburnu.
Brajan Negus, generalni menadžer Auto-moto saveza RACV, slaže se da sve veći problem stvaraju vozači koji beže sa pumpi a da ne plate gorivo. Međutim, još veći problem je krađa benzina iz kola. On smatra da će biti izuzetno teško da se uvede sistem kojim bi se omogućilo da vozači toče benzin nakon što ga prethodno plate.
- Većina ljudi zna koliko je vremena potrebno da se natankuje rezervoar, ali mnogi ne znaju koliko para treba da daju da bi napunili rezervoar - kaže predstavnika RACV-a.
Kako su krađe goriva sa benzinskih pumpi učestale tokom noći, određene pumpe su odavno uvele kao praksu da vozači moraju da plate gorivo. Policija predlaže da to ubuduće bude praksa i tokom radnog vremena, kao što je slučaj u SAD i Britaniji. Međutim, predstavnici benzinskih pumpi u Viktoriji smatraju da bi izmena propisa stvorila gužve na benzinskim pumpama i bez sumnje to bi povećalo cenu benzina.
- Možda je to lakše za policiju, ali je veoma loše po potrošače, a sigurno je da će i cena goriva onda da poraste - uveren je Ron Bovden, vlasnik benzinske pumpe u Melburnu.
Vlasnici benzinskih pumpi strahuju da bi se i njihov promet ozbiljno smanjio ukoliko bi vozači gorivo plaćali pre tankovanja. Bovden predlaže da se uvede elektronski sistem naplate goriva na pumpama koji postoji u inostranstvu, a omogućava vozačima da napune gorivo i plate ga bez potrebe da ulaze u benzinsku pumpu.
Policija uhvati svakog petogBroj kradljivaca benzina tokom prošle godine porastao je na 5.090 odnosno za 17,8 odsto. Inspektor Majk Glovaski kaže da ovaj podatak u praksi znači da je policija morala da utroši najmanje 5.090 sati samo da odgovori na pozive i istraži krađe, a da su zapravo za to vreme mogli da budu angažovani na ozbiljnijim kriminalnim slučajevima.
Policija se žali što je primorana da troši i dodatno vreme na ispitivanje krađa automobilskih tablica, koje se blisko povezuju sa krađom benzina sa pumpi, sa kojih vozači posle tankovanja goriva jednostavno pobegnu. Čak četiri od pet lopova sa benzinskih pumpi policija ne uspe da uhvati, zato je plaćanje benzina pre točenja najbolji način da se preduprede krađe, kaže inspektor Majk Glovaski.
- Građani očekuju da racionalizujemo korišćenje naših resursa - ističe predstavnik policije. |