Egipat: Vojska glavni tajkun oružjem brani svoje pare
Vojska koja upravlja Egiptom, saopštila je danas da neće dozvoliti civilnim vlastima da zadiru u njene poslovne poduhvate i interese, koji su pod velom tajnosti. General Mahmud naser rekao je da vojska neće nikome dozvoliti da se približi "projektima oružanih snaga".
Zamenik ministra odbrane nadležan za finansije, general Mahmud Naser, takođe član vladajućeg Vojnog saveta, branio je ekonomski vojni establišment, tvrdeći da je on u javnom interesu i da armija ne pokušava da napravi "državu u državi". Naser je rekao da je upravo vojska pozajmila pare egipatskoj vladi kako bi ona učvrstila finansije, ugrožene ustankom koji je izbio protiv bivšeg predsednika države Hosnija Mubaraka.
"Borićemo se za naše projekte, i od te borbe nećemo odustati. Nismo se znojili 30 godina da bismo sada nekome dopustili da uništi naš trud. Nećemo dozvoliti nikome, ko god on bio, da približi projektima oružanih snaga", rekao je Naser nezavisnom dnevniku "Al-Šoruk".
Prema njegovim rečima, "to su iskreni i pošteni" poslovi za koje egipatska vojska "plaća porez". "Ko god ih uzme za metu, na meti mu je egipatska nacionalna bezbednost", rekao je Naser, a prenosi Al-Šoruk.
Njegovi komentari su redak primer reagovanja vojske na pitanja o njenim ekonomskim interesima. Egipatska armija, od koje se traži da dozvoli civilni nadzor nad svojim budžetom, jedan je od najvećih korisnika finansijske pomoći Sjedinjenih Američkih Država - od njih dobija oko milijardu dolara godišnje.
Novi saziv egipatskog parlamenta, u kojem dominira pokret Muslimanska braća, smatra da se time narušava suverenitet zemlje. Poslanici su takođe obećali vođama ustanka da će raditi na tome da se vojni budžet, čiji iznos nije poznat, stavi pod civilnu kontrolu. Razne aktivističke grupe više puta su kritikovale poslovne poduhvate vojske, pozivale na bojkot njenih proizvoda i tražile preispitivanje ekonomskih podataka koje saopštavaju generali.
U poslednjih 60 godina, egipatska vojska uživa gotovo autonomnu moć u zemlji. Podržavala je svakog lidera u zemlji otkako je 1952. godine pučem došla na vlast. U međuvremenu, proširila je poslovanje i dobila ogromne privilegije, među kojima i velike državne građevinske projekte. Penzionisanim generalima gotovo redovno sleduju dobro plaćeni poslovi za vladu.
Vojska je poslednjih godina izgradila zamašnu ekonomsku imperiju koja je pod velom tajnosti. Prema nekim procenama, na nju otpada između 15 i 40 nacionalnog bruto dohotka. Generali nikada nisu potvrdili ove cifre.
Vojni savet je preuzeo direktnu kontrolu nad zemljom pošto je Hosni Mubarak u februaru prošle godine bio prinuđen da se povuče sa vlasti. Savet je obećao da će do jula preneti vlast na civilnu upravu.