I Britanija na rasprodaji - autoputeve nude Kinezima
"Kako da uradimo više, kada nemamo dosta novca?", pitanje je koje je premijer Velike Britanije Dejvid Kameron postavio uoči objavljivanja budžeta za 2012. godinu. U zemlji čiji je visoki AAA kreditni rejting klimav, a ekonomski rast dugo očekivan i preko potreban, britanski premijer odlučan je u preduzimanju drastičnih mera koje bi donele pozitivne promene u ekonomiji Ujedinjenog Kraljevstva. Najviše pažnje javnosti privukao je njegov plan za privatizaciju mreže autoputeva.
"Moramo biti ambiciozniji. Zašto ostali delovi infrastrukture - na primer vodovodi - jesu vođeni kapitalom privatnog sektora, a putevi u Velikoj Britaniji traže da ih finansiraju isključivo javne financije?", rekao je Kameron najavivši da je već zatražio studiju izvodljivosti čiji će se rezultati znati u jesen.
Ovakav smeli potez je neizbežan, tvrdi premijer, uzimajući u obzir loše stanje britanske infrastrukture i javnih finansija.
Pročitajte još:
|
"Istina je, mi zaostajemo za svojim konkurentima. I zaostajemo za sjajnom i vodećom tradicijom utemeljenom od strane onih koji su došli pre nas. Danas postoji hitna potreba da se popravi decenija degradacija naše nacionalne infrastrukture i da se gradi za budućnost s jednakim samopouzdanjem i ambicijom kao što su jednom imali naši preci u viktorijansko doba", rekao je Kameron.
Prema ranijim pretpostavkama bankara NM Rotšild, ovakva privatizacija autoputeva mogla bi da donese finansijsku injekciju od stotinu milijardi funti. Osim novca, Kameron smatra da bi privatno finansirani putevi doneli bolju infrastrukturu i manje zagađenja.
Ministar finansija Džordž ozborn nedavno je, u potrazi za investicijama u infrastrukturu Britanije, putovao u Kinu. Posle te posete zaključak je javnosti da je britanska mreža puteva pripasti Kini. Prve reakcije uglavnom su negodovanje - Britancima se ne sviđa ideja da će uskoro morati da plaćaju putarinu. Kameron, međutim, poručuje da za postojeće puteve neće dopustiti uvođenje putarine, već samo za nove izgrađene novcem privatnih fondova.
Javnosti se ne sviđa ni ideja da će ono što im rođenjem pripada, pripasti nekom drugom. No, sličnim je i, pokazalo se uspešnim, modelom privatizirana voda, nešto s čime su se izgleda vremenom pomirili.