Amerikanki čiji je sin poginuo u nesreći Fejsbuk blokirao pristup njegovom profilu
Kada je sin Karen Vilijams iz Oregona poginuo u saobraćajnoj nesreći na motociklu, majka je pokušala da uđe na njegov profil na Fejsbuku u očajničkoj želji da sazna još nešto o detetu koje je izgubila. Pošto je pronašla njegovu šifru, kompaniji je poslala imejl, u kome je zatražila da sačuvaju njegov profil kako bi mogla da pregleda njegovu poštu i komentare njegovih prijatelja. Posle dva sata, Fejsbuk je promenio šifru i blokirao sve njene pokušaje.
- Srce mi je prepuklo - kaže ona, sećajući se tragične pogibije svog sina Lorena 2005. godine.
- Kao roditelj, hvatala sam se za slamku u želji da izvučem barem nešto - kaže Karen.
Loren Vilijams je poginuo u saobraćajnoj nesreći, a Fejsbuk je blokirao pristup njegovom profilu njegovoj majci
Profesorka iz okoline Portlanda morala je da pokrene sudski postupak da bi se tek nakon dve godine izborila za deset minuta pristupa pre nego što je profil njenog sina definitivno ugašen.
Zakonodavci i advokati Nebraske odnedavno razmatraju predlog da Fejsbuk i druge društvene mreže dozvole članovima porodice preminulog vlasnika profila da mu pristupe. Na taj način bi sadržaj ovih sajtova postao deo privatnog digitalnog vlasništva.
Ovo pitanje postaje sve značajnije zbog toga što danas veliki broj ljudi saopštava svoje misli i iskustva preko interneta.
Prema važećim propisima u kompaniji Fejsbuk, smrt korisnika može da se prijavi imejlom, nakon čega se pojedine infromacije uklanjaju sa njegovog profila i njegova privatna sfera je dostupna samo prijateljima.
Profil i zid ostaju kako bi prijatelji i bliske osobe mogle da ostave poruku u znak sećanja na preminulog.
Fejsbuk omogućava skidanje podataka sa profila preminulog “ukoliko prethodno dobije saglasnost ili zahtev preminulog ili ukoliko je to propisano zakonom”.
Novi zakon u Nebraski bio bi napravljen po modelu zakona koji je u Oklahomi uveden prošle godine. Ukoliko predlog bude usvojen, i Nebraska će omogućiti prijateljima i rođacima da raspolažu profilom preminulog ukoliko je živeo u toj zemlji.
Fejsbuk, Tviter i imejl nalozi će dobiti status digitalne svojine koju mogu da zadrže ili “ugase” ovlašćeni predstavnici.