Tuče mladih hit na internetu
Ulični kriminal na zapadu Melburna dostigao je kritični nivo, a porodice s Novog Zelanda koje ne mogu da se izbore s problematičnim tinejdžerima šalju ih u Viktoriju, tvrdi socijalni radnik Les Tventimen.
- Veći broj problematične dece sve češće stiže s Novog Zelanda, koji su ranije već bili uključeni u kriminalne grupe, čime se naš problem dodatno povećava. U ovom trenutku stvorena je krizna situacija - tvrdi Tventimen.
Smiriti tenzijePredstavnici društvenih organizacija upozoravaju nadležne da je potrebno preduzeti kontrolu nad nasiljem i da se obezbede neophodna sredstva kojima bi se angažovao rad socijalnih radnika direktno sa mladima u školama. Međutim, policija nije čekala na odluke nadležnih, pa je već preduzela korake kojima bi se smanjile tenzije između policije i mladih iz zapadnih delova Melburna. Policija raznim akcijama, kao što je organizovanje sportskih mečeva, pokušava da izgradi poverenje među njima. |
Izjava poznatog socijalnog radnika iz Melburna usledila je posle objavljivanja video-snimka na internetu na kojima se prikazuju žestoki obračun maloletnika.
Policija je u utorak potvrdila da istražuju izveštaje o fizičkim obračunima, a pošto je došlo do tuče 9. februara ispred šoping-centra na Pasko Vejl roudu u Brodmedouzu, na severu Melburna. Snimci ove tuče, koja je se odigrala nedaleko od parkinga, dospeli su na internet. Na njima se vidi tuča trojice muškaraca, starih između 21 i 28 godina, kao i 23-godišnje devojka. Policija je takođe došla u posed snimka incidenta.
- Policija Viktorije izražava zabrinutost zbog učešća mladih u nasilnim sukobima, čiji se snimci zatim objavljuju na internetu. Osobe koje postavljaju snimke na društvene portale, a na kojima se vidi kršenje zakona trebalo bi da o tome obaveste policiju kako bi ih pregledala i preduzela neophodne korake - navodi se u saopštenju policije. - Podstičemo građane Viktorije da uživaju u zabavnim sadržajima društvenih medija, ali da istovremeno budu svesni da ilegalno ponašanje koje se objavljuje na internetu može da posluži kao dokazni materijal policiji - upozoravaju nadležni.
Nasilnička kulturaLes Tventimen smatra i da frustriranost i društveno nezadovoljstvo među srednjoškolcima, kao i nedovoljne mogućnosti za njihovo zapošljavanje podstiču nasilničku kulturu među mladima, koji postaju gotovo imunu na nasilje. |
Socijalni radnik Les Tventimen kaže da iako je u javnosti postoje saznanja da članovi nasilnih grupa objavljuju video-snimke okršaja na internetu, po njemu to samo pokazuje koliko je problem odmakao. Najčešći akteri tuča su socijalno disfunkcionalne mlade osobe, posebno iz Sudana, afričkih zemlja i s pacifičkih ostrva.
- Oni se okupljaju u čopore kao psi lutalice, šutiraju i obaraju ljude na zemlju, mislim da problem može da preraste u organizovanje ozbiljnih tuča. Često smo mislili da je to tipično američki problem, ali sada više ne možemo da ignorišemo da ga imamo u našem komšiluku - upozorava Tventimen.