Jednostranačka vlada opet u Slovačkoj; prvi put posle Plišane revolucije
Na vanrednim parlamentarnim izborima, Slovaci su masovno glasali za opoziciju, socijaldemokrate bivšeg premijera Roberta Fica i njegovu stranku SMER sa 44,8 odsto, tako da će imati u parlamentu neočekivano komotnu većinu da sama formira vladu.
Iako je posle burnog slavlja u sedištu stranke Fico najavio da će ipak razgovarati sa strankama desnice i pokušati da sastavi koalicionu vladu, analitičari su uvereni da će Slovačkom prvi put od 1989. godine i Plišane revolucije vladati jedna stranka.
Nakon zatvaranja birališta Fico je najavio da će njegova vlada ako za nju dobije mandat, biti proevropska i solidarna sa Evropskom unijom i u vremenima krize, jer zemlja osetno više od Unije dobija nego što daje.
Prema delimičnim rezultatima nakon prebrojavanja glasova sa 97 odsto birališta Slovaci su ipak izašli da i svojim glasom izraze protest protiv korupcionaške sprege tajkuna i političara kao što su to nedeljama pred izbore činili u protestima na ulicama slovačkih gradova.
Od preko 4,3 miliona registrovanih birača u subotu je na birališta izašlo njih 58,9 odsto, saopštio je Ured za statistiku.
Od ukupno 150 poslaničkih mesta u jednodomnom parlamentu svoje poslanike imaće ukupno šest partija. Osim SMER-a još i Hrišćanski demokratski pokret koji je osvojio 8,77 odsto glasova, nova stranka desnice Obični ljudi- nezavisne ličnosti sa 8,48 odsto kao i umereni predstavnici slovačkih Mađara stranka Most-Hid sa 6,89 odsto glasova.
"Važno je da sazovemo okrugli sto parlamentarnih stranaka. Treba da razgovaramo o evropskim izazovima. Ne želimo da stavljamo u program vlade ustavne zakone bez konsultacija sa opozicijom. Želimo da im ponudimo našu predstavu programa vlade, ako neka stranka bude imala vole da sarađuje, mi smo spremni", kazao je Fico o eventualnoj koaliciji sa nekom od stranaka centra i desnice.
Dosijei tajne policije na internetu sa audio snimcima o susretima političara i tajkuna - pre svega dosije "Gorila" zbog čega su demonstranti nekoliko puta u Bratislavi gađali jajima i petardama zgradu vlade, parlament i predsedničku palatu, drastično su smanjili volju Slovaka da glasaju za dve stranke desnice čiji političari se u tim dosijeima najviše pominju.
Stranka bivšeg slovačkog premijera i sadašnjeg šefa diplomatije Mikulaša Dzurinde Slovačka demokratska i hrišćanska unija doživela je debakl sa najgorim rezultatom do sada - svega 5,84 odsto glasova.
Jedva su u parlament sa 5,61 odsto glasova ušli i liberali iz Slobode i Solidarnosti, partner u dosadašnjoj vladi premijerke Ivete Radičove.
Proevropska a socijalna vlada
Liberale su slovački birači kaznili i za to što su u oktobru oborili vladu kada su odbili da se Slovačka solidarno uključi u pomoć Grčkoj i zaduženim zemljama evrozone.
"Sastaviću stabilnu proevropsku vladu sa zadatkom da konsoliduje javne
finansije ali ne preko grbače siromašnih i srednje klase. Mi sada možemo u potpunosti da realizujemo naš program socijalne države i konsolidacije javnih finansija ali ne na uštrb ljudi sa srednjim i niskim prihodima. Biće to evropski orijentisani program. Evropska unija sigurno može da se pouzda u SMER, jer uviđamo da slovačka živi i želi da živi u Evropi, želi očuvanje evrozone i mir na ovim prostorima", najavljuje Fico.
Definitivne rezultate Centralna izborna komisija saopštiće popodne.