Potresan dokumentarac "Kony2012" je prevara?!
Tridesetominutni viralni video "Kony2012", koji se tokom nekoliko dana proširio internetom poput požara, delo je organizacije Invisible Children inc., koja tvrdi da joj je cilj da zaustavi okrutnog zločinca iz Ugande Džozefa Konija, lidera Božje vojske, militantne grupe koja otima i siluje decu, pritom regrutujući dečake za ratnike, a devojčice za robove.
Emotivan video je većini izmamio suze, ali mnogi upozoravaju da nije sve onako kakvim se čini.
Koni i njegove pobunjeničke trupe su iz Ugande pobegli pre 6 godina i sada su raštrkani po džunglama susednih zemalja, ali se u kratkom filmu to ne pominje.
- Ovo što video govori potpuno je pogrešno i može uzrokovati više problema nego pomoći. Pobunjenici se ovde ne pojavljuju od 2006. Sada konačno imamo mir, ljudi su se vratili svojim domovima, bave se svojim poslom - govori dr Beatrus Mpora, direktor zdravstvene organizacije u gradu Gulu, koji je nekad bio sedište aktivnosti Konijevih pobunjenika.
Video, koji ima više od 60 miliona pregleda na JuTjubu, ima za cilj da "proslavi" Konija i utiče na političare u Vašingtonu da shvate hapšenje Konija kao nacionalni interes.
Ipak, novinari i blogeri iz Ugande smatraju da je cela akcija, čak i ako je dobronamerna, potpuno promašena.
- Misle li oni na posledice? Predlagati kao odgovor još vojnih akcija je potpuno pogrešno - kaže jedan uticajni bloger iz Ugande.
Profesor sa Jejl univerziteta Kris Blatman upozorava da je ideja spasavanja dece vojnom intervencijom naivna i potencijalno opasna i predstavlja tipični egocentrični ponos kojim se autori videa zalažu za vojnu intervenciju SAD-a u Ugandi.
Postoji još jedan problem – finansije
Iako je Invisible Children Inc. možda i počeo kao humanitarna organizacija sa iskrenim namerama, aktivisti za transparentnost u SAD-u već godinama upozoravaju da ova organizacija odbija bilo kakvu reviziju svojih računa, dok se procenjuje da manje od trećine svih sredstava koja im se uplaćuju stižu do Ugande.
Tako se na Tumblr-u pojavila stranica Visible children koja navodi da je prošle godine organizacije Invisible Children inc. potrošila više od 8,5 miliona dolara, a samo 32% od tog iznosa je utrošeno za konkretne akcije u Ugandi, dok je ostatak novca potrošen na neke druge stvari.
Kontra-viralna kampanja na stranici kony2012-is-a-scam upozorava da je Invisible Children Inc. postigao gotovo sve svoje navedene ciljeve do 2010. godine, osim hapšenja Konija, ali su i nakon toga nastavili sa sve većim kampanjama za prikupljanje javne podrške i novca, koji izgleda završavaju u džepovima organizatora.
Takođe, kompletna akcija Kony2012 klasifikovana je kao promocija "slacktivism"-a, aktivizma iz fotelje koji se svodi na tvitovanje i šerovanje koje će "rešiti problem".