Ketrin Ešton na meti kritika u okviru EU
Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton je, reagujući na kritike iz Francuske i Britanije, zatražila strpljenje oko učinka evropske diplomatske službe, dve godine od njenog formiranja.
"Treba da zajedno radimo efikasnije. Mi formiramo jednu ekipu", rekla je Eštonova na margini sastanka evropskih ministara spoljnih poslova u Kopenhagenu i podsetila da je ona tek "na pola" svog mandata.
Eštonova je došla na čelo nove Evropske službe za spoljnu akciju pre dve godine kada je formirana evropska diplomatija s ciljem da se bolje čuje glas Unije u svetu.
"Jaka afirmacija Evrope na svetskoj pozornici zahteva jačanje koherencije i efikasnosti spoljnih aktivnosti EU", ocenio je francuski šef diplomatije Alen Žipe u pismu juče upućenom Eštonovoj, u koje je agencija Frans pres imala uvid.
Kako navodi agencija pismo je napisano u kurtuoaznom tonu ali se ipak shvata kao kritika nedostataka politike koju vodi nova evropska diplomatska služba pod vođstvom Eštonove.
Direktniji i manje kurtoazan bio je britanski list Fajnanšel tajms u kome piše da je konzervativna vlada Dejvida Kamerona tražila da zameni Eštonovu koja ima pored funkcije visoke predstavnice EU za spoljnu politiku takođe i zvanje evropske komesarke koju imenuje njena zemlja, Velika Britanija.
Kako piše ovaj list London, koji ocenjuje da Eštonova ne brani dobro britanske interese u okviru Evropske komisije, ispitivao je mogućnost da Britanija dobije portfolio za finansijska tržišta i da ponudi sadašnjem komesaru, Francuzu Mišel Barnjeu, resor spoljnih poslova u Evropskoj komisiji.
Često na meti kritičara
Portparol Ketrin Ešton demantovao je ovu spekulaciju i rekao "ta priča se ne zasniva ni na čemu".
Ketrin Ešton je često meta kritika zbog toga što nije dovoljno vidljiva ili ne reaguje dovoljno brzo, uprkos objektivnim pomacima, kao što je na primer na Balkanu gde su njene službe aktivno doprinele sporazumima potpisanim između Srbije i Kosova i njihovom približavanju EU.
U Kopenhagenu, gde se govorilo o budućnosti evropske diplomatije, ministri spoljnih poslova evropskih zemalja branili su rezultate evropske diplmatije.
"Eštonova čini najbolje što može ali ona zavisi od 27 evropskih prestonica", rekao je finski šef diplomatije Erki Tumioja.
"Države koriste EU kad im je to od koristi, u suprotnom one više vole nacionalni pristup dipomatiji", rekao je on, iskazujući nezadovoljstvo mnogih "manjih" zemalja u Uniji koje bi volele jaču evropsku diplomatiju.
Švedski šef diplomatije Karl Bilt je bio neodređeniji i samo rekao da su se ministri okupili da razmatraju "položaj Evrope u svetu" i dodao na svojoj tviter stranici, citirajući Šekspira, da je sada pitanje "biti ili ne biti".