Japan: Poslušajte zvuk zemljotresa
Zvuk katastrofe, koja se 11. marta 2011. godine odvijala u Japanu, objavljen je posle sabiranja snimaka događaja koji je Honšu gurnuo nekoliko metara na zapad.
Gotovo godinu dana katastrofalnog zemljotresa i potonjeg cunamija, koji je srušio ceo priobalni deo ostrva Honšu, naučnici su objavili zvučni snimak događaja koji je izmenio istoriju Japana.
Prasak poput grmljavine - početak je kakofonije zvuka koja je 11. marta 2011. godine u popdnevnim časovima narušila tišinu Tihog okeana.
Usledio je nizak, mutan zvuk sudara, a potom jeziv niz krckajućih zvukova - drobljenja stena - nekoliko kilometara pod površinom Pacifika istočno od severnog japanskog ostrva Honšu.
To je zvuk zemljotresa ogromne seizmičke energije, nastao prilikom podvlačenja istočne tekstonske ploče pod ploču na kojoj je Honšu.
Soundtrack zemljotresa magnitude 9.0 stepeni je sastavio Peng Đijang, vanredni profesor Visoke škole za Zemlju i atmosferske nauke Tehničkog Univerziteta Džordžije (School of Earth and Atmospheric Sciences; Georgia Tech University).
Zvuk seizmičkog događaja, koji je trajao nekoliko minuta bez prekida, snimljen je pomoću više hiljada seizmografa, kojima upravlja Japanska atmosferska agencija (JMO). Podaci o potresu su, posle pomnog proučavanja, dostavljeni naučnoj i široj javnosti. Šta je u zvuku potresa čuo profesor Pen Đijang?
„Uspeli smo da podatke o zemljotresu oživimo kombinovanjem seizmičkih zvučnih i vizuelnih informacija,“ objašnjava profesor Peng, čiji je rad u celosti objavljen u martovsko-aprilskom izdanju časopisa Pisma seizmoloških istraživanja (Seismological Research Letters).
Posle napornog rada na sastavljanju „zvučne slike“ zemljotresa, profesor Peng s dosta humora vrlo slikovito objašnjava da je dobio mešavinu „grmljavine, pucketanja kokica i vatrometa“.
UPC: Hidrofonski snimak zemljotresa
I drugi snimak zemljotresa, zabeležen podvodnim mikrofonima (tj. hidrofonima) postavljenim kod ostrva Hacušima, objavila je Laboratorija za primenjenu bioakustiku Politehničkog univerziteta Katalonije (Universitat Politècnica de Catalunya - UPC).
Taj zvuk je potpuno drugačiji: dugotrajna udaljena grmljavina, koju prate krckanja od naknadnih potresa.
NOAA: Zvuk zemljotresa na Aleutima
Sličan snimak su zabeležili i hidrofoni Pacifičke pomorske laboratorije Nacionalne okeanske i atmosferske uprave (NOAA) i Državnog Univerziteta Oregona (Oregon State University), čija je oprema bila postavljena nadomak Aleutskih ostrva, na severu Pacifika.