"Plava karta" za strane radnike
Ono što je u Americi zelena karta, u Evropi će uskoro postati "plava karta" za visokokvalifikovanu radnu snagu.
Zakonska odluka Brisela iz 2009. godine predviđa da stručnjaci iz zemalja van EU dobiju jednaka prava kao i oni unutar Unije. Vlada u Berlinu je ostavila sebi rok od tri godine za uvođenje "plave karte" EU, a razlog za odlaganje je bilo to što je Nemačka do sada uporno izbegavala da se definiše kao doseljenička zemlja, piše Dojče Vele.
Međutim, ni ovde više niko ne može da zatvara oči pred demografskim činjenicama. Prema podacima Savezne agencije za rad, Nemačkoj će do 2030. godine nedostajati šest miliona radnika.
- Tako drastično smanjenje radnog potencijala znači zaustavljanje privrednog rasta i brzine inovacija - upozorio je Klaus Cimerman, direktor Instituta za istraživanje budućnosti rada.
Takođe, nevesele prognoze po kojima će 2030. godine Nemačka sa sadašnjih 82 pasti na 77 miliona stanovnika, a 2065. godine na 65 miliona, ugrožavaju i temelje socijalnog sistema zemlje, tvrdi ovaj ekspert.
Najveća prepreka za doseljavanje do sada je bila zarada koju je neki stranac izvan EU morao da dokaže da bi mogao da ostane u zemlji. Ta granica trenutno iznosi 66.000 evra (bruto) godišnje. Ova lestvica je veoma visoko postavljena, zameraju privreda i sindikati, a već sama činjenica da je na osnovu sadašnjih pravila dodeljeno samo 150 radnih dozvola dovoljno govori da nešto treba da se promeni.
Prošlog četvrtka je Bundestag krenuo da raspravlja na ovu temu, jer savezna Vlada planira da granicu prihoda za visokokvalifikovane strance spusti na 44.000 evra godišnje. Uz fakultetsku diplomu i dokaz o primanjima strani stručnjak bi dobio pravo boravka na tri godine, a nakon isteka tog roka i neograničeni boravak u Nemačkoj.
Onaj ko u startu može da garantuje 48.000 evra godišnje, dobiće odmah trajnu dozvolu boravka. Bračni partneri takođe automatski stiču pravo boravka i ne moraju da polože dokaze o znanju jezika. Za lekare, inženjere i tehničare u onim branšama u kojim naročito manjkaju stručnjaci, minimalna granica zarada biće spuštena čak na 35.000 evra godišnje, piše Dojče Vele.
Bundesrat (Veće saveznih pokrajina) je postavio svoje uslove po ovom pitanju, a to je da se "plave karte" dodele i nižekvalifikovanim strancima, poput medicinskih sestara i negovatelja, što su profili takođe vlada veliko interesovanje u Nemačkoj.
Opozicija skeptična
Opozicija je, međutim, skeptična da li smanjenje bruto-granice zarada može da privuče stručnjake iz inostranstva. Kako smatra Memet Kilik iz Zelenih, najpre je potrebno da se promeni politička i društvena klima.
|