Karl Bilt: Putin je četnik
Sajt "Vikiliks" počeo je da objavljuje mejlove američke obaveštajne kompanije "Stratfor", u kome između ostalog piše i da je švedski šef diplomatije, navodno, Putina jednom prilikom nazvao "četnikom".
Švedski šef diplomatije Karl Bilt na Balkanu ne simpatiše Hrvate i Albance, a ne voli ni Vladimira Putina, koga je jednom prilikom nazvao "četnikom", piše u poruci elektronske pošte američke privatne obaveštajne kompanije "Stratfor", u ponedeljak objavljenoj na "Vikiliksu".
Čavesa i seksualno kontrolisati
"Morate da pruzmete kontrolu nad njim. Kontrola znači finansijsku, seksualnu ili psihološku kontrolu", piše u poruci prvog čoveka "Stratfora" Džordža Fridmana analitičaru Revi Bali od 6. decembra 2011, o tome kako iskoristiti izraelskog doušnika u vezi sa informacijama o zdravstvenom stanju predsednika Venecuele Uga Čavesa. |
Ovaj internet-sajt, naime, počeo je da pušta u etar više od pet miliona internih mejlova "Stratfora". U jednoj od poruka objavljenih prvog dana "curenja" iz tog novog izdašnog "Vikiliksovog" izvora, "Stratforov" viši analitičar Marko Papić prenosi kolegi Ariku Ejzenštajnu saznanja o Karlu Biltu, proistekla od njegovog bliskog političkog saveznika, člana Evropskog parlamenta iz Švedske.
"Bilt veruje da Švedska treba da postane svetska sila... Iz svog iskustva sa Balkana zaključio je da mu se ne sviđaju Hrvati i Albanci. Takođe je veoma kritičan prema Rusiji. Nazvao je Putina 'četnikom' usred sastanka s grupom evroposlanika. On je suštinski persona non grata u Moskvi... Veoma je ukljulčen u proširenje Evropske unije. Švedska posmatra proširenje kao način da slomi francusko-nemački stisak oko vrata EU. Biltov lični cilj je da svaka balkanska država napravi po jedan korak napred ka priključenju EU tokom njegovog mandata", piše, između ostalog, u poruci.
"Stratforovi" mejlovi kojih se dokopao "Vikiliks" datiraju od jula 2004. do kraja prošle godine. U saopštenju sajta Džulijana Asanža navodi se da poruke otkrivaju način unutrašnjeg funkcionisanja kompanije koja dostavlja poverljive obaveštajne podatke velikim korporacijama, poput "Dau kemikalsa", "Lokid Martina", "Nortrop Gramana", "Rejtiona", kao i američkim vladinim agencijama.
Mejlovi, piše "Vikiliks", iznose na svetlost dana "Stratforovu" mrežu doušnika - izvori iz vlasti i diplomatije širom sveta obezbeđuju "Stratforu" saznanja o globalnoj politici i događajima u zamenu za novac.