Sirijci menjaju Ustav dok bombe padaju
Sirijci su juče izašli na referendum kako bi glasali o promeni Ustava, koji bi trebalo da uvede višestranačke izbore i demokratiju u zemlju u kojoj se zahuktava građanski rat. Iako je opozicija pozvala na bojkot, a ceo dan traje granatiranje gradova, vlast je referendum proglasila regularnim.
Glasanje o novom Ustavu počelo je širom zemlje, a pravo glasa ima oko 15 miliona Sirijaca, javila je državna televizija. Zbog velikog interesovanja građana u pojedinim oblastima zemlje glasanje je bilo produženo za tri sata, do 22 sata, javila je sirijska televizija, dodajući da je se na drugim mestima glasanje okončano u 19 sati kako je planirano i da je tada i počelo prebrojavanje listića.
Izlazak na glasališta u senci je nasilja - u današnjim sukobima širom zemlje poginula je 31 osoba, saopštili su opozicioni aktivisti. Do sukoba između vojske i pobunjenika došlo je u četvrti Hamideje, saopštila je Sirijska organizacija za ljudska prava sa sedištem u Londonu, prenosi AFP.
Hilari Klinton: Referendum je farsa
Vašington i njegovi saveznici su jučerašnji referendum sirijskog režima o novom ustavu okarakterisali kao "farsu" čiji je cilj opravdanje krvave akcije protiv opozicije.
Američki državni sekretar Hilari Klinton je ocenila da je referendum "cinični trik" i pozvala Asadove pristalice da mu okrenu ledža. Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele je referendum opisao kao "farsu" i "sramotno glasanje". |
Sirijski predsednik Bašar Asad, koji se 11 meseci bori protiv pobune u zemlji, uveren je da će referendum utrti put višestranačkim parlamentarnim izborima.
''Pratim napore državne televizije i drugih medija i zaključujem da su sirijski državni mediji bolji od onih u drugim zemljama. Jaki su dovoljno da daju realnu sliku događaja, zahvaljujući tome smo i mi jači'', rekao je Asad.
Parlamentarni izbori trebalo bi da budu održani 90 dana posle usvajanja novog Ustava. Izmene Ustava predviđaju politički višestranački sistem i pravo predsednika na samo dva uzastopna mandata.
Posteri kojima se Sirijci pozivaju da izađu na glasanje bili su oblepljeni u celoj zemlji. Po prvi put u istoriji ministar unutrašnjih poslova poručio je sugrađanima da bi trebalo da glasaju. Opozicija je, međutim, pozvala na bojkot referenduma i zatražila ostavku predsednika Asada.
''Sirijski narod ne prihvata reforme koje nameće režim bez legitimiteta. Novi Ustav predsedniku Asadu omogućava još dva sedmogodišnja mandata. Njegove trupe i danas granatiraju Homs i druga mesta'', istakao je član opozicionog Nacionalnog saveta Favaz Zakri.
Novim Ustavom je predviđeno uvođenje višepartijskog sistema u Siriji, kojom već skoro pola veka upravlja partija Baas predsednika Bašara Asada. Nacrt Ustava predviđa da nove stranke neće moći da budu zasnovane na religiji, profesiji ili regionalnim interesima.
Prema postojećem Ustavu, koji je poslednji put menjao Asadov otac Hafez el-Asad 70-ih godina, nije predviđen politički pluralizam, i u njemu piše da je vladajuća Baas partija "lider države i društva".
Problematičan je i član novog Ustava koji predviđa da samo musliman može da bude izabran za predsednika. "Šta je sa 10 odsto ostalih? Mi nismo tu privremeno, živimo ovde vekovima", rekao je jedan birač nemusliman "Raša tudeju".
Iz sirijskog komiteta za promenu Ustava odgovaraju da je to bilo najbolje rešenje u postojećim okolnostima - "bolje 10 odsto nesrećnih, nego 90 odsto besnih", opisao je Ahmed Kuzbari iz komiteta.