UN krije najveću arhivu o ratnim zločincima
U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku postoji malo poznati arhiv sa dokumentima vezanim za 10.000 slučajeva protiv osoba optuženih za zločine tokom Drugog svetskog rata, od belgijske optužbe protiv nacističkog lidera Adolfa Hitlera do suđenja japanskom komandantu zbog podsticanja silovanja.
Američki i britanski istraživači su pokrenuli kampanju čiji je cilj obelodanjivanje sadržaja hiljada stranica dokumenata, smeštenih u 400 sanduka, tvrdeći da nisu samo istorijski značajni, već mogu otkriti i pravne presedane koji bi pomogli izvođenju pred sud nekih današnjih ratnih zločinaca.
Arhiv je pripadao Komisiji UN za ratne zločine, koju je 17 država osnovalo 1943. godine, radi pravljenja spiska ratnih zločinaca, njihovog hapšenja i izvođenja pred sud.
Američki predsednik Frenklin Ruzvet je izraz "Ujedinjene nacije" prvi put upotrebio 1941. godine, govoreći o zemljama rešenim da se bore protv nacističke Nemačke i njenih saveznika. Zvanično su UN nastale u oktobru 1945. godine, a sada imaju 193 članice.
Komisija za ratne zločine je prestala da postoji 1948. godine, a sledeće godine je Sekretarijat UN utvrdio pravila, po kojima su dokumenti postali dostupni samo vladama, uz poštovanje pravila o strogoj poverljivosti sadržaja.