Britanski tenkovi na putu ka Nemačkoj
Posle 67 godina britanski tenkovi mogli bi opet da krenu put Rajne. Ovog puta razlog nisu ratna neprijateljstva, već besparica. Hiljade vojnih tenkova, transportera i automobila trebalo bi da se uputi preko Lamanša, jer ministarstvo odbrane planira da proda kompleks u Aščerču.
Hiljade britanskih vojnih tenkova, transportera i automobila mogli bi opet da se upute preko Lamanša, jer britansko ministarstvo odbrane planira da proda kompleks u Aščerču u oblasti Glosesteršir, gde se skladišti i popravlja oko 6.000 vozila, piše Gardijan.
Drugi izvor, koji je tražio da ostane anoniman, rekao je da ideja izazvala salve smeha kada je prvi put predložena. "Nije bilo baš toliko smešno kada smo shvatili da bi se to moglo dogoditi", navodi taj izvor.
Portparol ministarstva odbrane kaže da su, razmatrajući više mogućnosti u vezi sa kompleksom u Aščerču, zaključili da je to mesto "operativni višak".
"Ovakvo rešenje je u intresu vojske kao i lokalnih vlasti", navodi portparol.
Kako tvrde određeni izvori, ministarstvo ne mora da šalje 6.000 vozila u Nemačku, jer postoje i drugi kompleksi u Britaniji gde bi vojna mehanizacija mogla da se premesti. |
Nemačka će sigurno biti zaintresovana vešću da Britanci, posle 67 godina, planiraju drugi veliki pokret na istok, ali ovog puta razlozi za to su sasvim drugačiji - kresanje vojnog budžeta.
Problem gde da smeste sva ta vozila muči vojne planere, koji su se zaputili u Menhengladbah, grad u zapadnoj Nemačkoj. Taj grad u pokrajni Severna Rajna Vestfalija jeste dom britanske kasarne Ejršir.
Prema pisanju Gardijana, selidba tenkova i ostalih teških vozila u Nemačku biće privremena mera, kojim ministarstvo odbrane kupuje vreme da bi pronašlo trajni dom za vozila u Velikoj Britaniji.
Dok ideja u jednu ruku izgleda praktično, insajderi iz britanskog ministarstva odbrane ocenjuju da bi taj poduhvat mogao da se pretvori u farsu.
Velika Britanija je u procesu povlačenja hiljada vojnika iz Nemačke, u isto vreme kada bi hiljade vojnih vozila moglo da krene u suprotnom smeru.
Ta akcija može da izazove probleme, u slučaju da se toliki broj vozila premesti van Britanije, jer neće biti spremna za upotrebu u hitnim slučajevima.
"Selidba tolikih vozila u Nemačku bila bi priličan poduhvat, a posebno tenkova", kaže kustos muzeja tenkova u Bovingtonu Dejvid Vili. "Sam proces selidbe bio bi prilično skup. Tenkovi treba da budu strogo čuvani, jer imaju sisteme koji vojska mora da zaštiti", napominje Vili.
U vreme kresanja budžeta i otpuštanja osoblja, prodaja Aščerča je jedna od mera ministarstva odbrane kojim bi bila ušteđena određena suma novca.
Nekretnine umesto tenkova
To zemljište pogodno je za razvoj tržišta nekretnina, a lokalna vlast već ima određene planove u tom pravcu.
Taj kompleks predstavlja ogromnu garažu, gde se vojna vozila čuvaju u stanju spremnom za akciju. To je jedino skladište takvog tipa u Britaniji, gde na 47.000 kvadratnih metara radi 700 ljudi - vojnika, civila i radnika po ugovoru.
Najvrednija vozila čuvaju se u prostoriji sa kontrolisanom vlažnošću vazduha. Britanska vojska poseduje 300 tenkova "čelendžer 2".
Dejvid Vili smatra da je vrlo važno da se oni dobro održavaju, jer postaju nezamenjivi. "Nema više tržišta gde bi mogli da se prodaju, pa bi bilo važno da se vojska o njima brine", napominje Vili.