Kameron: Boriću se svim srcem protiv cepanja Britanije
Britanski premijer Dejvid Kameron boriće se "glavom, srcem i dušom" da spreči cepanje Velike Britanije, a danas će otputovati u Škotsku gde sa njenim zvaničnicima treba da razgovara o budućem referendumu o nezavisnosti te britanske pokrajine.
Kameron bi trebalo prvo da se sastane sa škotskim liderom Aleksom Salmondom, čija separatistička Škotska nacionalna partija već dugo zagovara otcepljenje te pokrajine od Britanije.
Kameron planira i da održi govor u kome će, prema odlomcima unapred objavljenim, upozoriti da bi nezavisnost Škotske mogla da ugrozi status Britanije u Evropi, NATO-u i dovede u pitanje britanski status stalne članice u Savetu bezbednosti UN.
"Pred nama je borba za nešto istinski dragoceno: budućnost našeg Ujedinjenog Kraljevsta. Sto odsto sam siguran da ću se boriti svime što imam da sačuvam jedinstvenim naše Ujedinjeno Kraljevstvo", reći će Kameron u govoru, prema odlomcima.
"Za mene, ovo nije pitanje politike, strategije ili kalkulisanja - to je pitanje glave, srca i duše. Naš zajednički dom je pod pretnjom i svako kome je do njega stalo treba da to kaže", dodaće Kameron.
Salmond želi da referendum o nezavisnosti bude održan u septembru 2014., sa nadom da bi odvajanje od Londona bilo završeno izborima za škotski parlament u maju 2016. Imajući u vidu da istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je samo trećina Škota za otcepljenje, Kameron i drugi protivnici žele da se referendum održi ranije.
Salmond, s druge strane, kaže da pregovori o utanačivanju detalja budućeg referenduma napreduju. On ističe da će nezavisnost doneti veći prosperitet Škotskoj, omogućujući joj da bolje iskoristi svoje energetske izvore.
"Mi posedujemo 25 odsto evropskih hidro-potencijala, 25 odsto njenih potencijala vetra i 10 odsto potencijala proizvodnje struje uz pomoć morskih talasa - što nije loše za naciju koja ima manje od jedan odsto evropske populacije", rekao je juče Salmond u govoru na Londonskoj ekonomskoj školi.
Kameron, pak, smatra da će Škotska biti bezbednija i bogatija ako ostane u sklopu Velike Britanija.
Škotska i Engleska su se ujedinile 1707. u Veliku Britaniju. Škotska je 1997. stekla znatnu autonomiju, kada je ustanovljen i škotski parlament i vlada, sa sedištem u Edinburgu.