Objekat H1 pod velom tajne
Australija je bila "sastavni deo" navodnog ilegalnog zatvaranja ratnih zarobljenika u tajnom pustinjskom zatvoru u Iraku, 2003. godine, ekskluzivno objavljuje melburnski "Ejdž" pozivajući se na jedan američki vojni dokument.
Informacije iz dokumenta navela je Australijsku organizaciju za ljudska prava koja istražuje tajne zatvore da javno iznese tvrdnju da su australijske oružane snage mogle da budu saučesnici u ratnim zločinima, a zbog držanja zatvorenika u "crnim mestima".
Objavljujući informaciju, "Ejdž" objašnjava da su tajni zatvori došli na zao glas posle 2003. godine, i takozvanog skandala Abu Graib, u kojem su pripadnici američke vojne jedinice ispitivali neprijateljske borce za koje su verovali da poseduju važne informacije.
Godine 2006, posle istrage koju je sproveo "Njujork tajms", obelodanjeno je da su zatvorenici u tim ustanovama prebijeni, mučeni, pljuvani i izlagani drugim vrstama torture.
Do ovog trenutka, Australija nije bila optužena za učešće u takvim incidentima. Međutim, britanski "Gardijan" ove nedelje objavio je članak u kojem se kaže da je eskadron australijskog SAS u Iraku sastavljen od 150 ljudi, nosio američku šifru
Kršenje Ženevske konvencije
|
Taskfors 64 i bio "integralni" deo operacije u tajnom zatvoru, vođene pod šifrom H1, u središtu iračke Zapadne pustinje.
Dokument se zasniva na "izveštaju o američkoj istrazi na terenu" koji, prema "Gardijanu", obelodanjuje da su i britanski specijalci takođe bili "integralni deo" ove operacije.
Obe jedinice bile su pod američkom komandom. U prvom tekstu o ovom potencijalnom skandalu, "Ejdž" saopštava da do zaključenja izdanja nije mogao da dobije uvid u pomenuti američki izveštaj. Prema izvorima koji su govorili za "Gardijan", ispitivanja na licu mesta vodili su (američka) CIA i (britanski) MI6.
Ova otkrića ponovo upućuju na smrt 43-godišnjeg Iranca Tanika Mahmuda, kojeg su australijski specijalci zarobili aprila 2003, zajedno sa 63 Iračanina i Sirijca. Oni su predati britanskim vojnicima i ukrcani u helikoptere činuk, u noći 11. aprila.
Prošle godine, "Ejdž" je objavio da su Mahmuda, koji je te noći umro, zajedno sa još jednim zatvorenikom možda pretukla dvojica britanskih vojnika.
Ono što nije bilo poznato jeste gde su oni odvedeni. Međutim, u najnovijem članku "Gardijana" izveštava se da su 64 zarobljenika u stvari odvedena u pritvor H1, koji se nalazio u iračkoj vazduhoplovnoj bazi. Koalicione snage su ranije u ratu osvojile tu bazu i koristile je za operacije dublje u Iraku.
Upitan da li su "australijske trupe ikad slale zatvorenike ili zarobljene osobe u H1", predstavnik oružanih snaga odgovorio je odrečno.
Međutim, na drugačiji zaključak upućuje australijski vojni dokument iz 2003. koji se tiče Mahmudove smrti, a s kojeg je skinuta oznaka "poverljivo". U dokumentu se pojašnjava da su 64 zatvorenika "predata FE (britanskim vojnicima) i vazduhoplovnom osoblju da bi bili prebačeni u EPNj (zatvor za ratne zarobljenike u H1)".
Kada je ministarstvu oružanih snaga predočen dokument, odgovoreno je:
"Australija nije imala ovlašćenja nad pritvorima tokom operacija u Iraku 2003. i samim tim nije odgovorna za transfer ili pritvor bilo kog zarobljenika."