Ruski naučnici izgubljeni na Antarktiku, sonar šalje jezive zvuke
Ruski naučnici već izvesno vreme na Antarktiku istražuju jezero Vostok, koje je 20 miliona godina bilo pod ledom - bez kontakta sa zemaljskim oblicima života i zagađenjem ljudskog porekla, u uslovima sličnim onima koji vladaju u podzemnim jezerima na Saturnovim i Jupiterovim mesecima, a tečnim se održava zahvaljujući geotermalnoj toploti.
Sada su, međutim, bez kontakta sa spoljnim svetom ostali i sami naučnici, a njihov radio emituje samo sablasne zvuke nalik onima iz američkog horor filma "Stvar". U uslovima koji spadaju u najsurovije na našoj planeti, ne temperaturi od oko -66 stepeni Celzijusa, istraživačka ekipa je nastojala da se bušilicama probije do jezera i izvadi uzorke za ispitivanja pre nego što se kratko polarno leto završi i temperature padnu i do -90, što se očekuje već od utorka.
Sve je išlo po planu do pre pet dana, kada je radio istraživača ućutao, i od tada nemaju kontakta sa spoljnim svetom. Javnost se zabrinula, ali njihove kolege, polarni istraživači, su optimisti.
Prema rečima Robin Bel, sa Univerziteta Kolumbija, koja je prošle godine i sama u sličnim uslovima posetila ovaj region, njene kolega verovatno samo pokušavaju da obave što više posla dok im vreme još ide na ruku i nemaju kad da se bave problemima sa komunikacijom.
Jezero Vostok je jedno od najvećih slatkovodnih jezera na planeti, po veličini uporedivo sa kandskim jezerom Ontario, a njegovo postojanje, koje se naslućivalo još u 19. veku, potvrđeno je tek devedesetih godina, uz pomoć sonara i satelitskih snimaka.
Otada tamo postoji mala istraživačka stanica i kontinuirano se radi na tome da se dopre do ovog jedinog superčistog vodenog sistema velikih razmera na planeti, uz veliku verovatniću da u njegovim drevnim vodama budu otkriveni i neki dosad potopuno nepoznati oblici života.